Kamu ve özel işletme yöneticilerinde başarı erk ve bağlanma güdüleri
- Tez No: 51827
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
VIII ÖZET Serbest Piyasa ekonomisi düzenine sahip ülkemizde, toplumsal düzeyde ekonomik gelişmeye katkısı olabilecek kamu ve özel kesim işletmelerinde çalışan yöneticilerde bulunan içe dönük kaynaklardan başarı, erk ve bağlanma güdüleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Örgüt içindeki bireylerin hem örgütsel etkililik, hem de toplumun ekonomik gelişmesi yönünden güdülenmelerini sağlayabilmek için, örgütün elinde bulunan yasal kurallar ve ödüller sistemi gibi dışa dönük güdüleme araçları yanında, kişiye kendini gösterme olanağı tanıma ve örgütsel amaçlarla bireysel amaçları aynı doğrultuya yöneltebilirle gibi içe dönük güdüleme araçları da vardır. Bu tip güdüleme, işlerinde bağımsızlık ve özerklik isteyen ve böylece kendilerini gösterebilme olanağına kavuşan başarılı yöneticileri işletmelere çekebilmekle sağlanacaktır. Bu yöneticilerin elde ettikleri başarılar örgütsel amaçlara katkıda bulunurken, bireysel amaçlarda gerçekleşmiş olabilecektir. Kamu kesiminde; merkezden yönetimin aşırı oluşu, ödemelerin, memurlar yasasının koyduğu standartlara göre belirlenmesi, tüm gelişmiş ülkelerde bir meslek olmaya yönelik yöneticiliğin esas alınmaması, politik ve siyasi baskıların sonucu yöneticilerin sık sık değişmesi, işinde yeterince özgürlük ve özerklik, yeterince yetki sahibi olmak isteyen başarıya yönelik yöneticiler için gerekli ortamı oluşturamamaktadır. Özel kesim işletmelerinde, yukarıda sıralanan olumsuz durumlara nadir olarak görülmekte ve hatta mevcut değildir. Türk kamu kesimi ile özel kesim işletmeleri yöneticilerinin karşılaştırılmasında, özel kesim işletme yöneticilerinin daha yüksek başarı güdüsü ve basan düzeyine sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In our country which has got free market economic system the power, success and engagement of motivation of the administration over intrinsic source who work at private and public sector which have got contribution to economic development and social level, have been examined as comparative. To be able to motivate the individuals of the organization for the organizational and economic development of the community, the legal and reward system of the organization which are extrovert implement, however possibility and opportunity to prove one's worth and to direct organizational and personal target the same purpose they are intrinsic motivation, all are present. This type of motivation will encourage the administrator who wants to be free with their ability and to be outonom in their field. The success of this administrator will help organizational and personal target. In public sector, because of the extreme central management, the standard payment because of civil servant law, the result of political pressure, most of the headquarters manager leave their job. All this reason does not give chance and proper place to the managers, who want to prove themselves and go for organizational and personal success. Almost we don't see negative condition in private sector organization. Turkish private sector managers are far more successful and motivate then the public sector managers.