İşverenlerin çalışanlara karşı sosyal sorumlulukları
- Tez No: 51829
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Y üksek Lisans Tezi İŞVERENLERİN ÇALIŞANLARA KARŞI SOSYAL SORUMLULUKLARI İsmail ALABULUT Danışman: Doç. Dr. Nurullah GENÇ 1996, Sayfa: 95 Jüri: Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Doç. Dr. Nurullah GENÇ Yrd. Doç. Dr. Osman DEMİRDÖ?EN Toplumla ilgili kavram olan sosyal sorumluluk günlük hayatımızda bile iç-içe olduğumuz kompleks bir konudur. Bu konuda herkese düşen görevler vardır. İşletmelerin faaliyetlerini toplum zararı açısından sınırlayan toplumdaki insanların yaşamlarını daha iyileştirilmesine katkıda bulunmaya zorlayan tarafsız bir sorumluluk hissidir. Özel ve tüzel kişileri kapsamına alan bu tanımın boyutları bugün Uluslararası önem kazanmıştır. Sanayi devriminin başlangıcı ile önemini artıran sosyal sorumluluğun ahlak ile doğrudan ilişkisi vardır. Çünkü neyin iyi, doğru, kötü ve yanlış olduğunu ahlak tanımından; sosyal faydayı ise sosyal sorumluluk tanımında bulabiliriz. Toplumun dinamiği olan işletmeler sosyal varlıklardır. Sosyal sorumluluk davranışlarla ölçülebildiği halde ahlak hem davranış hem de niyet'e göre ölçülür. Evrensel bir nitelik kazanan sosyal sorumluluk anlayışı işletme çalışanlarında devlet'e ve dünya'ya kadar uzanır. Tezimizin birinci bölümünde sosyal sorumluluğun tanımı, benzer kavramlarla ilişkisi, iş ahlakı sosyal sorumluluk ve kültür konulan üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm, işletmelerde sosyal sorumluluk, işletme-toplum ilişkisi, işletmelerde sosyal sorumluluk alanları ve sosyal sorumluluğun değerlendirilmesi ile sosyal sorumluluk kaynaklan araştırılmış, çevre konusu üzerinde önemle durulmuştur. Üçüncü bölümde İşverenlerin Çalışanlara Karşı Sosyal Sorumlulukları kapsamında çalışmanın evrimi, Anayasada çalışmaya ilişkin hükümler, sosyal güvenlik ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin çalışmayı düzenleyen maddeleri, çalışma koşullan ve işverenin çalışana karşı borçlan üzerinde durulmuştur. Çalışmalarımızda dolaylı gözlem yöntemi kullanılmıştır. Yerli ve yabancı kaynaklardan istifade edilerek bilim adamlarının konuya ilişkin görüşlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SOCIAL RESPONSIBILITIES OF EMPLOYERS FOR EMPLOYEES Ismail ALABULUT Supervisor. Assoc. Prof. Dr. Nuruliah GENÇ 1996, Page: 95 Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Assoc. Prof. Dr. Nuruliah GENÇ Assistant Prof. Dr. Osman DEMİRDÖGEN Social responsibility, a concept regarding to society is a complex subject in our life. In this subject everybody has a lot of duties to do. Impartial responsibility feeling is that it bounds the administration activities as to social disadvantages and requires the life to be more advanced. The size of this concept, which involves the private and civil people, is of an international importance. Social responsibility which gained a great importance with industrial evolution has a direct relationship with moral. Because, from social responsibility, we can determine what is true, what is wrong, what is good, and what is bad from moral concept, and social benefit. The managements, the dynamism of society, are social beings. Even though social responsibility is measured by behaviour, moral is measured by both behaviour and intention. The understanding of social responsibility, which is of universal qualification, extends from management staff to the government and the world. In the first section of our study, we tried to emphasize the definition of social responsibility, the relationship with similar concepts, business moral and cultural subjects. In the second section, we pointed social responsibility in managements, the relationship between management and society, social responsibility areas in managements, the evaluation of social responsibility, social responsibility sources and the environment in our study. In the third section, we emphasized the Working Revolution in the concept of social responsibilities of employers for employees, Rules in the Constitution regarding the work, the articles of social Security and Human Rights Universal Decleration for Work Orders, Working conditions and the duties of employers for employees. In our study, indirect observation method was applied. We got information from the points of the sciences as to this subject and domestic and foreign literature.