Yönetim bilişim sistemleri bilgisayar kullanımının örgütün beşeri unsuru üzerindeki etkileri
- Tez No: 51831
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE BİLGİSAYAR KULLANIMININ ÖRGÜTÜN BEŞERİ UNSURU ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ -Bir Uygulama- Hasan TUTAR Danışman : Doç.Dr.Nurullah GENÇ 1996 juri : Bir örgütte kullanılan bilgilerin doğru, eksiksiz ve zamanında sağlanması, yöneticinin katar verebilmesi ve iyi bir değerlendirme yapabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan, yönetim bilgi sistemi, doğru ve yeterli bilgiyi sağladığı gibi, bilgisayar aracılığı ile işlem kolaylığı da getirmiştir. Gerçek anlamda yönetim fonksiyonları, ancak çağdaş bir bilgi yöntemiyle başarılabilir. Sistemlerin hayatta kalabilmeleri, bir bakıma, daha sağlıklı ve daha etkin bir bilgi toplama, yorumlama ve istenildiği zaman tekrar elde etme olanağı ile yakından ilgilidir. Bilgisayarların gelişmesi ve örgütlerde etkin bir şekilde kullanılması, bu soruna köklü bir çözüm sağlamıştır. Ancak, bilgisayarlar bu tür sorunlara çözüm sağlarken, beraberinde birçok problemler de getirmiştir. Monotonluk, yoğun dikkat, tekdüzelik gibi problemler bunlar arasındadır. Çalışma ortamında bu ve benzeri problemler, işgörenlerde sıkıntı, ilgisizlik pasif direnme, ümitsizlik, saldırganlık, uyumsuzluk gibi bazı ruhsal bozukluklara neden olabilmektedir.Bunlardan bazıları hemen her insanda görülebilecek türden basit davranış bozuklukları olmakla birlikte, bazıları psikiyatrik tedavi gerektiren patalojik durumlardır.Çalışma hayatı, gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak yükselen yaşam düzeyi, çalışanlara daha önce yöneltilmeyen bazı sorunların araştırılmasını zorunlu kılmıştır. Acaba, işgörenler için işin anlamı ve psikolojik değeri nedir ? Bireyler çalıştıkları örgüte ne gözle bakmakta ve neler beklemektedirler ? Şu halde, iş insanların ve genel olarak toplumun, ayakta kalabilmesi için, yaptıkları en önemli etkinliklerden biridir. Dolayısıyla iş, sadece insanın belirli mal ve hizmetleri üretmesi değil, onun, özellikle psikolojik fonksiyonlarını yerine getirmesi açısından önem taşır. Şöyle ki ; insanın, yaşamını düzene koymasında, içinde bulunduğu toplumla uyum sağlamasında ve kişiliğinin gereksinmelerini tatmin etmesinde, işin önemli bir rolü vardır. Eğer kişinin yaptığı iş onun kişilik gereksinmeleri tatmin etmekten uzak ise, o zaman hem birey, hemde çalıştığı örgüt için belirli psikolojik ve ekonomik sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Burada tekrar önemle belirtmeliyiz ki iş, dün olduğu gibi, bugün de insanların sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarının tatmininde en önemli etkendir. Biz de, çalışmamızın üçüncü, bölümünde iş ortamında doğallığın sağlanması ve gelişmiş insani ilişkileringerçekleş mesine uygun, sosyal iş ortamının önemini vurgulamaya çalıştık. Alan araştırmasını da bu amaca yönelik olarak hazırlayıp uyguladık
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Master Thesis MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS: EFFECTS ON HUMAN FACTOR OF THE ORGSNIZATION OF COMPUTER UTULIZATION -An Application- Hasan TÜTAR Supervisor :Asst. Prof. Dr.Nurullah GENÇ 1996 JURY : Supplying the information used in an organisation accurately precisely and on time have a great importance with respect to a manager's true decision and good evaluation in this connection, the management information system bring a processing easa by means of computers as it supplies occurate and enough information. The functions of management, in its true sense, are accomplished only with a contemporary information method.The survival of the systems, in away is closely rolated to collecting information in a more healthy and efficient way recording, classification, analysis, reporting, commenting and, when ever wanted, the possibility of receiving information again. The development of computers and their efficient use in organization have provided a radical solution. However, while computers solve this sort of problems they bring many problems such as monotony, ittense attention etc. in a work atmosphare these and the like can cause some mental problems among employees as boredom, Indifference, passive resistance, hopelessnes, aggressiveness, disharmony, where as some of them are of the kind of simple beheviorual disorders some are pathological situations requiring psychiatric treatment.rv Work life developing technology and, dependent on this, the rising level of life have made inquiring some questions which have not been asked before indispensable; what are the meaning and psychological value of vork ? How do the workers like place of work and what do they expect ? In that case work is one of the most important activities for the survival of the people in general.Consequently work is especially important with respect to the production of certain products and services, but also fulfilling psychological functions. That is, work has an important role in one's putting one's life in orders, being in harmony with the society in which one likes and in satisfying one's personalty's requirements, certain psychological and economical problems for both an individual and one's organisation. Here we must point out that work is the most important factor for fulfilling people's social and psychological needs today as well as yesterday. We in especially the third part of our work, tried to emphesize the importance of the social atmosfhere of work appropriate to the providence of naturalness and the realisation of devaloped human relationship. We prepared and practiced the resaarch area as regards this purpose.