Ulaşım coğrafyası açısından bir araştırma: Giresun Limanı ve hinterlandı
- Tez No: 51835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ulaşım, Geography, Transportation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırladığımız bu araştırmanın konusu, Giresun Limanı ve hinterlandının, ulaşım coğrafyası bilim alanının araştırma metodlanyla etüd edilmesi oluşturmaktadır. Adı geçen liman, ülkemizin Karadeniz Bölgesfnin Doğu Karadeniz Bölümü kıyılarında yer alır. Genellikle boyuna yapılı kıyılar özelliğinde olan bu kıyılarımızda, liman kurulmasına elverişli doğal koylar oldukça azdır. Diğer taraftan, dağların kıyıya paralel uzanması, kıyı ile iç kesimler arasındaki bağlantının ancak belirli yerlerden sağlanmasını mümkün kılmaktadır. Giresun Dağlarfda. diğer Karadeniz dağlan gibi denize paralel uzanan, güç geçit veren dağlardır. Böyle olmakla birlikte, bu ilin yüzey şekilleri de iç bölgelerle bağlantı kurulmasını sağlayan bazı geçitlere imkân vermiştir. Ancak bu geçitler aracılığıyla iç kesimlere ulaşan yolların henüz standartları yüksek yollar haline getirilmemiş olması. Giresun Limanfnm hinterlandının dar olmasına yol açmıştır. Buna bağlı olarak da bu liman, daha çok yakın çevresine hizmet veren yerel bir liman olma özelliği taşımaktadır. Öte yandan adı geçen liman, bir açık deniz limanıdır. Özellikle karayel, yıldız ve poyraz gibi rüzgârların etkisi altında kalmaktadır. Bunun için. rüzgâr ve fırtınalara karşı dalgakıranlarla korunmuştur. Eski bir tarihe sahip olan Giresun Limanı, tarih boyunca çeşitli devletlerin egemenliği altında kalmıştır. Rüzgâra açık ve korumasız olmasına karşılık, çevrenin gereksinimlerini bir ölçüde karşılamakta idi. Limanın modem bir şekilde yapılarak hizmete girmesi 1959 yılına rastlar. Yükleme-boşaltma kapasitesi, genel olarak 300000 tondur. Giresun Limanı' mn, yük ve yolcu taşımacılığı olmak üzere iki ana işlevi vardır. Yük taşımacılığı da, ulusal ve uluslararası olamak üzere iki kışıma ayrılmaktadır.n Ulusal yük taşımacılığında, yüklemeden çok boşaltma yapılmaktadır. Uluslararası yük taşımacılığında ise genel olarak ihracat, imalattan daha fazladır. Limandan ihraç edilen ürünlerin başında findik, barit ve çinko-kurşun madenleri gelmektedir. İthal edilen ürünler arasında ise kimyevi maddeler, sunî gübre, kömür, buğday, inşaat malzemesi, selüloz, makina araç ve gereçleri ilk sırayı alır. Öte yandan Giresun Limanı, sürekli olarak olmasa da, ülkemizin transit taşımacılık için kullanılan limanlan arasındadır. Bu ticaretin geliştirilmesi ve mevcut sorunların çözümlenmesi halinde, Giresun Limanı'nın yöre ve ülke ekonomisine çok daha yararlı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the investigate the Giresun Harbour and its interland in terms of the geography of transportation. The harbour is located on the coast of the eastern Black Sea part of the Black Sea Region. Since this coastal line is generally horizontal, natural inlets to build harbours are rather rare. On the other hand, as the mountains lie parallel with the sea. the link with the inlands is made at certain places. Giresun mountains are also situated horizontally to the sea as the other Black Sea mountains which are difficult to pass over to the inland. However, there arc some passage-ways into the inland. The roads through these passage-ways which have not been asphalted yet caused the interland of Giresun region to be narrow. Thus, this harbour is a local one serving its surrounding. But it is also an open sea harbour. It is mainly under the effect of North, North-west and North-east winds. So it is protected against the winds by breakwaters. Giresun harbour which has an old history has been under the sovereignty of several states. Although it was open to winds and unprotected, it, to some extent, met the needs of its surrounding. It was restored and modernized in 1959. Its loading and unloading capacity is generally 300.000 tons. It has got two principal functions as the transportation of cargo and voyagers. As for the cargo transportation, unloading is more than loading. The exported goods via the harbour are mainly nut, barite, zinc and lead. The important goods are chemical substances, artificial manure, coal, wheat, building materials, cellulose and machine tools and apparatus. On the other hand, Giresun harbour, though not always, is among the other ones which are used for direct transportation. We have the belief that it will be more beneficial to the economy of our country if the trade is developed and present problems are solved.