Pozantı ilçesi'nde (Adana) tarımsal faaliyetler
Agricultural activities in Pozantı district (Adana)
  1. Tez No: 925369
  2. Yazar: YASİN SAKALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Pozantı ilçesi, jeomorfolojik açıdan Bolkar Dağları ile Aladağlar arasında yer alan Çakıt Vadisi depresyonunda konumlanmaktadır. Ulaşım coğrafyası açısından Çukurova ile İç Anadolu'yu birbirine bağlayan stratejik bir kavşak noktası olması, ilçenin gelişim sürecinde belirleyici bir faktör olmuştur. İdari coğrafya bakımından Akdeniz Bölgesi sınırlarında yer alan Pozantı, Adana iline bağlı olup, 1954 yılına kadar Karaisalı ilçesine bağlı bir nahiye statüsündeyken bu tarihte belediye teşkilatının kurulmasıyla ilçe statüsü kazanmıştır. Karayolu, otoyol ve demiryolu bağlantıları sayesinde Pozantı, bölgesel ulaşım ağında kilit bir kavşak noktası konumundadır. Bu araştırma, Pozantı ilçesinin fiziki ve beşeri coğrafi özelliklerini inceleyerek, bu özelliklerin tarım ve hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir çerçevede değerlendirmeyi amaçlayan disiplinlerarası bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında, coğrafi faktörlerin sosyoekonomik üretim dinamikleriyle etkileşimi sistematik bir metodoloji çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma yöntemi olarak karma desen benimsenmiş olup, nicel yöntemler (istatistiksel veri analizi, sayısal haritalama) ve nitel yöntemler (saha gözlemleri, derinlemesine mülakatlar) birlikte kullanılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında hem karar vericiler hem de bölgedeki çiftçilerle gerçekleştirilen görüşmeler, verilerin zenginleştirilmesine katkı sağlamıştır. Pozantı ilçesinde tarım ve hayvancılık faaliyetleri büyük ölçüde doğal çevre koşulları tarafından şekillendirilmektedir. İlçedeki arazi varlığının yalnızca %8'lik kısmı tarımsal faaliyetlere uygun olup, bu durum tarım alanlarının sınırlı kalmasına yol açmaktadır. Hayvancılık faaliyetleri ağırlıklı olarak aile işletmeciliği ölçeğinde yürütülmekte olup, kırsal mahallelerde müstakil evlerin alt katlarında ya da bitişiğinde küçük çaplı büyükbaş hayvan besiciliği yapılmaktadır. Son yıllarda ekili ve dikili tarım alanlarının giderek azalması, bunun yerine nadasa bırakılan alanların artması, tarımsal üretim değerlerinde belirgin bir düşüşe neden olmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında Pozantı ilçesinin tarım ve hayvancılık potansiyeli incelenmiş, zaman içerisindeki değişimler gözlemlenerek coğrafi perspektifte açıklamaları yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, ilçedeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak adına çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pozantı district is located within the Çakıt Valley depression, situated between the Bolkar Mountains and the Aladağlar in terms of geomorphology. From a transportation geography perspective, it serves as a strategic junction connecting Çukurova and Central Anatolia. Administratively, Pozantı is within the boundaries of the Mediterranean Region and is affiliated with the province of Adana. Until 1954, it was a subdistrict of Karaisalı, but it gained district status following the establishment of its municipal organization in that year. Due to its road, highway, and railway connections, Pozantı serves as a key transportation hub linking surrounding provinces and regions. This study is an interdisciplinary research project designed to examine the physical and human geographical characteristics of Pozantı district and to analyze their multifaceted impacts on agricultural and livestock activities. It systematically evaluates the interaction between geographical factors and socioeconomic production dynamics. A mixed-method approach was adopted, integrating both quantitative methods (statistical data analysis, numerical mapping) and qualitative methods (field observations, in-depth interviews). During the fieldwork, interviews were conducted with both decision-makers and local farmers to enrich the collected data. Agricultural and livestock activities in Pozantı are largely shaped by natural environmental conditions. Only 8% of the district's total land area is suitable for agricultural activities, which significantly limits agricultural expansion. Livestock farming is generally conducted on a family-business scale, particularly in rural settlements where independent houses typically have small-scale cattle farming facilities either on the lower floors or in adjacent buildings. Over the years, cultivated and planted agricultural areas have steadily declined, while fallow lands have increased, leading to a notable reduction in agricultural production values. In conclusion, this study has examined the agricultural and livestock potential of Pozantı district, observed changes over time, and provided explanations from a geographical perspective. Based on the findings, various recommendations have been proposed to ensure the sustainability of agricultural and livestock activities in the district.