Doğu dünyasında modernleşmenin öncülerinden Rifâ'a Râfi' et-Tahtâvî ve İbrahim Şinâsî
Rifa'a Rafi al-Tahtawi and Ibrahim Şinasi who are the pioneers of the modernization in the eastern
- Tez No: 518358
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın konusunu Osmanlı Devleti'nde ve devletin sınırları içerisinde yer alan Mısır'da Batı merkezli modernleşme ile edebiyatta, fikir ve sanatta bu modenleşmenin öncüleri olan Rifâ'a Râfi' et-Tahtâvî ve İbrâhîm Şinâsî oluşturmaktadır. et-Tahtâvî ve Şinâsî'nin toplumsal ve edebiyat alanında gerçekleştirdiği yenilikler onları modern dönemin öncü isimleri hâline getirmiştir. Bu çalışmada onları ilklerin temsilcisi konumuna getiren fikirleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, Aydınlanma felsefesi özellikle de Fransız Aydınlanması'nın çerçevesi çizilmiş, et-Tahtâvî ve Şinâsî'nin hayatları ve eserleri konu edilmiştir. İkinci bölümde, Aydınlanma felsefesinin temel kavramları ve bu kavramların et-Tahtâvî ve Şinâsî'nin eserleri üzerindeki yansımaları örneklendirilmiş ve mukayese edilmiştir. Ayrıca ikinci bölümde edebiyat ile felsefe arasındaki ilişkiye değinilmiş ve bu durumun iki mütefekkir sanarkârın üslubunun şekillenmesindeki etkileri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise genel olarak ulaşılan tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Western centered modernization in Egypt which is in the lands of Ottoman Empire and Rifa'a Rafi al-Tahtawi and Ibrahim Şinasi who are the pioneers of the modernization in the literature, the understanding and the art .The innovations which Tahtawi and Şinasi have performed in the field of society and the literature made them the pioneers of the modern period. In this study their ideas which have made them the representatives of the modernity have been confirmed. In the first section of this study it has been drown a frame for philosophy of enlightenment and especially french revolution enlightenment. And in this part the lives of Tahtawi and Şinasi have also been illustrated. In the second section the main concepts of the enlightenment and the reflections of these concepts in the works of Tahtawi and Şinasi have been illustrated by using the samples and these reflections have been compared with eachother. In this part the relationship between literature and philosophy has been mentioned. And how this situation has affected the style of these two pioneers has been discussed. The conclusion part has included general determinations related to the subject.