Antropolojide siyasal dönemeç ve Georges Balandier'nin türbülans sosyolojisi
The political turn in anthropology and the turbulence sociology of Georges Balandier
- Tez No: 518361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES KABAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Anthropology, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Antropoloji disiplini, toplumlar arası temaslarla karşılaşılan uzak'ı ve öteki'ni bilinebilir ve yönetilebilir kılma ihtiyacına binaen XIX. yüzyılın sonunda ortaya çıktı. Modern anlamda disiplinlerin ortaya çıktığı dönemde, sosyoloji ve antropoloji arasındaki saha paylaşımında antropolojinin payına -her biri kendi içinde sorunlu ve bugün için kabul edilemez olan- uzak, egzotik, ilkel, arkaik diye ifade edilen; yazısız, görece homojen, geleneksel ve küçük ölçekli -modern olmayan- toplumlar düştü. Ancak tarihsel süreçte, özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında sosyoloji ve antropoloji arasında pay edilen saha ayrımı giderek flulaştı; hem antropoloji disiplini geleneksel çalışma sahası kabul edilen toplumların dışında modern toplumlar üzerine çalışmaya başladı hem de sosyal bilimler içinde antropolojik referans giderek arttı. Sahaları, kavramları ve yöntemleri ile antropoloji ve sosyolojinin iç içe geçtiği genelleştirilmiş bir sosyoloji projesi gündeme geldi. Bu tez, II. Dünya Savaşı sonrasında İngiliz sosyal antropolojisinin bir uzmanlık dalı olarak ortaya çıkan siyasal antropolojiyi ve siyasal antropolojinin kurucularından bir etno-sosyolog olan Georges Balandier'nin türbülans sosyolojisini merkeze alarak sosyoloji ve antropoloji disiplinlerinin işbirliği imkânları üzerine düşünmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde antropolojinin ne olduğu ve -bıraktığı izlenimin aksine- ne olmadığı açıklanacak, antropoloji disiplininin kurumsallaşmasından itibaren II. Dünya Savaşı sonrasına kadar katettiği tarihsel süreç açıklanarak çalışmanın geri kalan bölümlerinin üzerine inşa edileceği tarihsel bir anlatı ve kavramsal bir referans sistemi geliştirilecektir. II. Dünya Savaşı sonrası antropoloji disiplininin sahasındaki genişlemenin ve siyasal fenomene yönelmesinin inceleneceği ikinci bölümde siyasal antropolojinin ortaya çıkışı, kurucu eserleri ve kırılganlıkları ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ise siyasal antropolojinin kurucularından kabul edilen, sosyoloji ve antropoloji disiplinlerinin biraradalıklarının ve içiçeliklerinin altını çizen Georges Balandier'nin siyasal merkezli türbülans sosyolojisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The discipline of anthropology was emerged in the late 19th century with regard to make distant and other, encountered in intersociety contacts, knowable and manageable. When the modern disciplines emerged, while the study field between sociology and anthropology was dividing, non-writing, relatively homogeneous, traditional, and small-scale – not modern- societies, which are stated as distant, exotic, primitive, archaic – each in itself is problematic and unacceptable- felt to anthropology's share. However, in the progress of time, especially in the aftermath of World War II, the field division between sociology and anthropology has become blurred; anthropology became to study on modern societies by expanding its traditionally accepted field borders, and on the other side of coin, anthropological references in social science steadily increased. A brand-new sociology project that anthropology and sociology have intertwined in the sight of their field, concepts, and methods came to the fore. This research is an attempt to settle collaborative thinking between sociology and anthropology by centralizing both political anthropology branched out from the British social anthropology after the World War II and the turbulence sociology of an ethno-sociologist Georges Balandier one of the founders of political anthropology. In the first chapter of this research, it will be explained what the anthropology is and – contrary to its impression – what it is not. Through the humble portrait of anthropology's process from the institutionalization as a discipline to the post-World War II version, a historical narration and conceptual reference system, which will be used as a base for the rest of this thesis, will be developed. In the following chapter, which will investigate the expansion of study field and the orientation to the political phenomenon of the post-World War II anthropology, it will be handled the foundation, constituent studies, and vulnerabilities of political anthropology. In the final part, one of the constituents of political anthropology will be scrutinized: The turbulence sociology of Georges Balandier that emphasizes togetherness and coexistence of the disciplines of sociology and anthropology.