Hemşirelik hizmetlerinde hasta güvenliği: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tıbbi hata yapma eğiliminin belirlenmesine yönelik bir araştırma
Patient safety in nursing services: Research on determining the trafficking of medical errors in Gulhane Education and Research Hospital
  1. Tez No: 518365
  2. Yazar: BAYRAM METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde tıbbi uygulama hatalarındaki artış sebebiyle hasta güvenliği ve tıbbi hata kavramları daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Hasta güvenliğinin sağlanması ve tıbbi hataların önlenmesi, sağlık hizmet sunucularının hasta güvenliği ve tıbbi hata (malpraktis) konularında eğitimli olmalarına bağlıdır. Hemşirelerin sağlık hizmeti sundukları varlığın insan olması nedeniyle hataları asgari düzeyde tutmaları ve hatta sıfır hata ile çalışmaları esastır. Ancak hem kişilerden kaynaklı hem de sistem kaynaklı hatalar olabilmektedir. Tıbbi hata meydana gelmeden tüm önlemlerin alınması gerekmektedir. Hata meydana geldiyse bu hatanın örtbas edilmemesi ve hata bildiriminin yapılması gerekir. Bu hata bildirimi daha sonra gelişebilecek hataların önüne geçilmesinde faydalı olacaktır. Bu çalışmada, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında kullanılacak veriler; literatür doğrultusunda (Altunkan ve Özata, 2010) geliştirilen“Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada hemşirelerin,“Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği”boyutlarına katılım düzeyleri ile demografik özellikleri arasında herhangi bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre genel olarak hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimlerinin düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, because of the increase in medical practice errors, the concepts of patient safety and medical error appear more intensively. Ensuring patient safety and preventing medical errors depend on the fact that healthcare providers are trained in patient safety and medical malpractice. It is essential that nurses keep the errors at a minimum level and work with zero error because of the existence of the health service they offer. However, there may be errors caused by both people and system. All precautions must be taken before a medical error occurs. If an error has occurred, this error should not be overwritten and should be reported. This error notification will be useful in preventing errors that may develop later. In this study, it was aimed to determine the tendency of the nurses working in Gülhane Training and Research Hospital to make a medical mistake. The data to be used within the scope of the research; In accordance with the literature (Altunkan and Özata, 2010), it was collected by using the) Medical Error Tendency Scale literatür. In the study, it was examined whether there was any relationship between the levels of participation of nurses in the leri Tendency of Medical Error Scale ografik dimensions and demographic characteristics. According to the results obtained in the study, it was found that the tendency of the nurses to make a medical mistake was low.