Felahiye (Kayseri) floritlerinin jeokimyasal kökeni
Examination of the geochemical origin of Felahiye (Kayseri) fluorites
  1. Tez No: 518373
  2. Yazar: BUĞRA GÖKALP TAPINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Felahiye (Kayseri) bölgesindeki floritler Hayriye köyünün güney bölümünde yer almaktadır. Bölgenin temelini Kayseri Metamorfitleri oluşturmaktadır. Metamorfik temeli kesen Felahiye Siyeniti üzerinde ise uyumsuz olarak Lütesiyen yaşlı karasal ve denizel kırıntılılar yer almaktadır. Bölgede Metamorfik temel ile Tersiyer yaşlı örtü birimleri birbirinden farklı karakterde bir yapısal geometriye sahiptirler. Felahiye siyenitleri içerisinde yer alan Felahiye floritlerinin jeokimyasal özellikleri dikkate alındığında F %12,2-35,8 aralığında; NTE içerikleri ise 0,02 ile 25,8 ppm arasında değişmektedir. Floritlerin Tb/La- Tb/Ca diyagramındaki konumu değerlendirildiğinde cevherleşmenin hidrotermal evrede meydana geldiği görülmektedir. Felahiye floritleri Sc/Eu -Sr, (La/Yb)n–(Eu/Eup)n, Sr–(Eu/Eup)n, Sc–S nadir toprak elementi, (Tb/Yb)n–(La/Yb)n, Tb/Ca–Tb/La diyagramlarında New Mexico floritlerine benzer bir dağılım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The fluorite in Felahiye (Kayseri) region is located in the southern part of Hayriye village. The base of the region is the Kayseri Metamorphic. On metamorphic basement cut Felahiye Syenite that there are unconformable overlain Lutesian aged terrestrial and marine limestones. The metamorphic basement and the Tertiary aged covering units have a structural geometry of different character. Taking into account the geochemical characteristics of the Felahiye fluorite within the Felahiye syenite, the RTE contents range from 0,02 to 25,8 ppm in the range of 12,2 to 35,8%. When the position of the fluorite in the Tb / La-Tb / Ca diagram is evaluated, it is seen that the mineralization occurs in the hydrothermal phase. (La / Yb) n- (Eu / Eup) n, Sr- (Eu / Eup) n, Sc-S rare earth element, (Tb / Yb) n- n shows a distribution similar to New Mexico fluorites in Tb / Ca-Tb / La diagrams.