Özvatan (Kayseri) civarında Akdağ metamorfik masifi - örtü kayalarının stratigrafisi ve tektoniği
The Stratigraphy and tectonics of the cover rocks of the Akdağ metamorphic massive in the area around Özvatan (Kayseri)
- Tez No: 29882
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN GÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Felahiye, Özvatan (Kayseri) ilçeleri ve yakın çevresinde yüzeyleyen ve yaşı Paleozoyik' ten günümüze kadar değişen metamorfik, magmatik ve bunları örten sedimanter kayaçların stratigrafik ve tektonik özellikleri incelenmiştir. İnceleme alanında Paleozoyik-Mesozoyik yaşlı metamorfik bir temel (Akdağ metamorfikleri) ve bu temel üzerinde uyumsuz olarak yer alan, derin denizel kireçtaşları ve volkanitlerle temsil edilen Üst Kretase -Alt Paleosen yaşlı Tuzla Formasyonu; altta karasal denizel geçişle başlayıp gittikçe derinleşen bir ortamda konglomera, kumtaşı, kireçtaşı ve filiş tortulları ile temsil edilen Orta Eosen yaşlı Malak Formasyonu; kırmızı renkli klastikler ve bunlar içerisinde irili ufaklı masif jipslerle temsil edilen Oligosen yaşlı Cevizcik Formasyonu; akarsu ve gölsel kökenli tortullar ve karasal volkanitlerle temsil edilen Üst Miyosen-Alt Pliyosen yaşlı Karacaören Formasyonu ile Alt Pliyosen-Kuvaterner yaşlı, karasal klastiklerle temsil edilen Sızır formasyonları yer almaktadır. Paleotektonik dönem daha çok kıvrım, fay ve çatlaklar biçiminde gelişmiş olan yapısal elementlerle temsil edilirken; neotektonik dönem daha çok faylarla temsil edilmektedir. Bunlardan özellikle doğrultu atımlı fay karakterinde olan Felahiye fayı ve bindirme fayı niteliğinde olan Kermelik fayları oldukça önemlidirler. Bunlardan Felahiye fayının halen diri bir fay olduğu sanılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Filiş, Akdağ metamorfikleri, doğrultu atımlı fay, Felahiye fayı, neotektonik.
Özet (Çeviri)
In this study, the stratigraphic and tectonic properties of the metamorphic and igneous rock units and their sedimentary cover which is ranging from Paleozoic to recent and exposing around Felahiye and Özvatan provinces in Kayseri region, have been examined. In the investigated area: a basement represented by Akdağ metamorphics of Paleozoic - Mesozoic age; Tuzla Formation of Late Cretaceous - Early Paleocene age which is composed of deep marine limestones and volcanics and overlies Akdağ metamorphics unconformably; Malak Formation of Mid-Eocene age which is represented by a transitional facies from continental to shallow marine at the bottom, and flysch type sediments towards the top; Cevizcik Formation of Oligocene age with its characteristic red elastics and intercalating massive gypsum lenses; Karacaören Formation of Late Miocene - Early Pliocene age which is consisted of fluvial, limnic sediments and continental volcanics, and continental elastics of Sîzîr formation of Pliocene - Quaternary time take place. While the Paleotectonic period is mostly represented by structures such as fold, fault and joints, the Neotectonic period is mainly characterized by faults developed in normal, strike- slip and rarely reverse nature. While the Felahiye fault displays strike-slip character, The Kermelik fault set shows reverse character among the important structural lineaments of the region. It is supposed that the Felahiye fault is active today. KEY WORDS: Flysch, Akdağ metamorphics, strike - slip fault, Felahiye fault, neotectonic.