Bir hüzün turizmi destinasyonu olarak Azerbaycan'ın değerlendirilmesi
The evaluation of Azerbaijan as a dark tourism destination
- Tez No: 518376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY BULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Turizm sektörü devamlı bir değişim ve dönüşüm içerisindedir. Alışılanın dışında turizmin sadece gezmek, görmek, eğlenmek, dinlenmek, vb. gibi faaliyetlerle sınırlı kalmadığını ifade eden turizm çeşitlerinden biri de hüzün turizmidir. Hüzün turizmi kavram olarak 1990'lı yıllarından itibaren turizm literatüründe kendine yer bulmasına karşın tarihi aslında Antik Roma'daki gladyatör oyunlarına kadar dayanmaktadır. İnsanlarda ölüm, facia, doğal afet, vb. gibi hüzün duygusu uyandıran mekanlara olan merak bu destinasyonların ziyaret edilmesi ile hüzün turizmini meydana getirmiştir. Araştırmanın amacını Azerbaycan'da hüzün turizminin değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Görüşmeler önceden hazırlanmış olan görüşme formunda yer alan sorular doğrultusunda turizm paydaşları ve yerel halk ile yüz yüze olarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarla yapılan görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler betimsel sistematik analiz, değerlendirici analizi ve frekans analizinden faydalanılarak tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılanların Azerbaycan'da hüzün turizmi ile ilgili neredeyse hiçbir bilgi ve algılarının olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan görüşmelerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda Azerbaycan'da ciddi bir hüzün turizmi potansiyelinin olduğu ancak bu turizm türünün yeterli ölçüde pazarlanamadığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is in constant change and transformation. Dark tourism is one of the type of tourism expressing that tourism is not limited to such activities as touring, seeing, having fun, resting, etc. apart from the usual. Despite the fact that dark tourism has taken its place in the tourism literature since the 1990s as a concept, its history dates back to the gladiatorial games in ancient Rome. The wonder of visiting thees places that evoke feelings of sadness such as death, natural disaster, etc. has constituted dark tourism. Through the evaluation of the dark tourism potential of Azerbaijan in the study, it is aimed to increase the awareness of dark tourism in Azerbaijan and to create awareness by sharing research results with the institutions and organizations related with tourism in order to enable Azerbaijan's dark tourism market to be opened. Semistructured interview technique was applied as a data collection method in the study. Interviews were held face-to-face with tourism stakeholders and local people in the direction of the questions in the pre-prepared interview form. The interviews with the participants were recorded. The obtained data are tabulated using descriptive systematic analysis, evaluator analysis and frequency analysis. According to the findings obtained from the research, it was determined that the participants of the survey had almost no information and perceptions about dark tourism in Azerbaijan. In the light of the results obtained from the interviews, it is revealed that there is a serious sad tourism potential in Azerbaijan but this tourism model can not be marketed adequately.