Orta gelir grubu gelir dağılımı dengesizliğinin hesaplanması: Afyonkarahisar örneği
Estimating middle income group income inequality: The case study of Afyonkarahisar
  1. Tez No: 518380
  2. Yazar: RECEP KOLUKISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA SAĞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İktisatta, gelir dağılımı bir ülkede toplam GSYH'nin insanlar ve üretim faktörleri arasında nasıl dağıldığını gösterir. Gelir dağılımı çalışmalarında toplam nüfus beş eşit gruba ayrılmaktadır. Ancak en yoksul %20 ile en zengin %20'nin toplam nüfus içindeki yerinin az olduğu bilinmektedir. Ortada yer alan grubun toplam nüfus içindeki payının ise göreli olarak fazla olduğu bilinmektedir. Orta gelir grubunun kendi içindeki gelir dağılımı eşitsizliğinin hesaplanması bu tezin temel amacıdır. Eğer orta gelir grubunun kendi içindeki gelir dağılımı eşitsizliği tüm ülkenin gelir dağılımı eşitsizliğinden önemli bir şekilde farklılık arz ediyor ise bunun takip edilmesi önemlidir. Bu çalışmada orta gelir grubunun kendi içindeki gelir dağılımının hesaplanması için iki veri setinden yararlanılmıştır. Afyonkarahisar il merkezinde yapılan anket bulgularına göre, en yoksul ve en zengin grubun ortasında kalan grubun Gini katsayısı 0,27 bulunmuştur. TÜİK verileri kullanılarak aynı grup için Gini katsayısı 0,17 bulunmuştur. Bulgular orta gelir grubunun kendi içindeki gelir dağılımı eşitsizliğinin toplam gelir dağılımı eşitsizliğinden önemli bir şekilde az olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In economics, income distribution is how a nation's total GDP is distributed amongst its population and production factors. In income distribution studies, total population is divided into five equal groups. However, it is known that the poorest 20% and the richest 20% are fewer in total population. It is known that the share of middle group in total population is relatively higher in total population. The calculation of income distribution inequality within the middle income group is the main objective of this thesis. If income inequality within the middle income group differs significantly from income inequality of the whole country, it is important to examine it. This study uses two data sets for calculating inequality for middle income group. The findings of Afyonkarahisar questionnaire show that Gini coefficient is 0,27 for middle income group, excluding most poorest and richest groups. Gini coefficient for the same group is found 0,17 by using Turkish Statistics Office data. The findings indicate that income inequality in middle income group is significantly less than inequality in total income distribution.