A novel analogy: Application of higher-order mode theory in the mechanical domain to the electromagnetic domain
Yeni bir örnekseme: mekanik alanindaki çoklu modlar teorisinin elektromanyetik alaninda uygulanmasi
- Tez No: 518381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SELİM HANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çip üstü labaratuvar teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşması adına hücre, organel gibi biyolojik numunelerin morfolojik özelliklerini elde edebilecek yeni yöntemler geliştirmek önem taşımaktadır. Bu bağlamda, mekanik alanındaki nanoelektromekanik sistem temelli yüksek modlar uygulamasının, elektromanyetik alanında mikrodalga rezonatör temelli bir karşılığı geliştirildi. Geliştirilen uygulamanın hem simulasyon ortamındaki hem de deneysel olarak başarısı test edildi. Dizayn ettiğimiz mikroakışkan kanal gömülü mikrostrip rezonatörü ilk iki rezonans modunda sürebilecek ve hücre, damlacık gibi analitlerin kanaldan geçişlerini algılayabilecek bir faza kilitli döngü tasarlandı. Elde edilen çözünürlük iki mod için de Allan sapması bazında 2x10^-8 olarak hesaplandı. Oluşturulan algılama sistemiyle kanaldan geçen damlacıkların ve hücrelerin pozisyonları ve elektriksel hacimleri, frekans kaymalarından başarılı bir şekilde hesaplandı. Dizayn ettiğimiz ilk iki rezonans moduna bağlı algılayıcı, bu metodun daha yüksek modların da kullanılarak hedef biyolojik numunelerin ebat, oryantasyon, eğrilik ve permitivite gibi morfolojik ve elektriksel özelliklerinin elde edilebileceğini kanıtlar niteliktedir. Bununla birlikte, sunduğumuz uygulama optik mikroskopiye bir alternatif oluşturabilecek, mikrodalga rejiminde çalışan bir görüntüleme uygulamasının temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is crucial to engineer novel detection schemes that can extract information pertinent to the morphological properties of the analytes for widespread usage of lab-on-a-chip technology. Within the scope of this thesis, a novel method that is originated in mechanical domain based on NEMS resonators is adapted to electromagnetic domain with employment of electromagnetic resonators operate in microwave regime. The viability of the proposed method is assessed both by experiments and simulations. The designed micro uidic channel embedded microstrip resonator is driven at its rst two resonant modes simultaneously by a phase-locked loop to detect the analyte passage events within the channel. The attained resolution is 2x10^-8 for both modes at the response time in terms of allan deviation. With the detection scheme we constructed, the location and electrical volume of the microdroplets and cells are obtained. It is shown that the two-mode detection scheme based on microwave resonators can be extended to applications that exploits even higher-order modes to obtain the size, orientation, skewness and permittivity information of the target analytes. Morevover, the framework presented here forms a base for a novel imaging application that can be alternative to optical microscopy.