Akciğer kanseri hücrelerinde alfa lipoik asit ve piperlonguminin hücre canlılığına etkileri
Effect of alpha lipoic acid and piperlongumine on cell viability in lung cancer cells
  1. Tez No: 518386
  2. Yazar: SELVER ÇAĞDA MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM KISMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Alfa lipoik asit serbest radikallerin hasarını önleyen, yağda ve suda çözünebilen güçlü bir antioksidan maddedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, lipoik aside potansiyel bir antikanser ajanı yönünden ele almış ve alfa lipoik asidin çeşitli kanser türlerinde hücre proliferasyonunu inhibe edebileceğini ve kanser hücre hatlarında apoptozisi artırabileceğini göstermiştir. Piperlongumin, yapılan pek çok çalışma ile anti-tümör aktivitesi kanıtlanmış ve düşük dozlarda bile sağlıklı hücrelere zarar vermeden, tümör hücreleri üzerinde antiproliferatif etki gösteren doğal bir alkaloid maddedir. Bu çalışma, akciğer kanser hücrelerinde alfa lipoik asit ve piperlonguminin kombine kullanımının yararını incelemek için yapılmıştır. Çalışmada A549 akciğer kanser hücrelerine değişen konsantrasyonlarda piperlongumin ve/veya alfa lipoik asit uygulanmış, hücre canlılıkları MTT testi ile ortaya konmuştur. Bununla beraber uygulanan bazı konsantrasyonlarda apoptozis ile ilgili olan bax ve survivin proteinlerinin ekspresyon düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre piperlongumin düşük dozlarda bile antiproliferatif etki gösterirken alfa lipoik asit düşük dozlarda antiproliferatif yüksek dozlarda ise proliferatif etki göstermiştir. Beraber uygulamalarda ise alfa lipoik asidin piperlonguminin antiproliferatif etkisini inhibe ettiği görülmüştür. Western blot sonuçlarına göre bax protein düzeylerinde herhangi bir değişim gözlenmemiştir. Apoptozis inhibitor proteini olan survivinin ekspresyonu ise piperlongumin uygulanan hücrelerde düşmüş fakat alfa lipoik asit ile beraber piperlongumin uygulananlarında bir değişiklik gözlenmemiştir. Elde edilen veriler ışında piperlonguminin akciğer kanser hücreleri üzerinde güçlü antiproliferatif etkisi olduğu görülmüştür. Alfa lipoik asit ile uygulamalarında piperlonguminin antiproliferatif etkisinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Alpha lipoic acid is fat and water soluble antioxidant that prevent damage from free radicals. Recent studies suggested that lipoic acid has anticancer potential and may inhibit cell proliferation in various types of cancer and may increase apoptosis in cancer cell lines. Many studies showed that piperlongumine, a natural alkaloid, has antitumor activity and has antiproliferative effect on tumor cells without harming healthy cells even at low doses. The purpose of this study is to investigate the effect of alpha lipoic acid and piperlongumine in lung cancer cells. In this study A549 lung cancer cells treated with various concentration of piperlongumine and alpha lipoic acid. Cell viability was determined by MTT assay. Also bax and survivin protein expression levels were determined. According to the results piperlongumine has antiproliferative effect even at low doses, whereas alpha lipoic acid has proliferative effect at low doses and antiproliferative effect at high doses. Also our results showed that alpha lipoic acid inhibits the antiproliferative effect of piperlongumine. According to western blot results bax expressions were found unaltered. Survivin, an apoptosis inhibitor protein, expressions were decreased in piperlongumine treated cells but no significant change was observed in piperlongumine+alpha lipoic acid treated cells. In the present study we found that piperlongumine has strong antiporliferative effect on lung cancer cells. Despite that alpha lipoic acid has inhibits antiproliferative effect of piperlongumine.