Elit güreşçilerin uyguladıkları kilo düşme yöntemlerinin ve etkilerinin incelenmesi
The investigation of the methods of weight loss the elite wrestlers conducted and their effects
- Tez No: 518387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SANİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sıklet sporlarında kilo düşme geçmiş tarihlerden günümüze kadar devam eden ve yapılan birçok şampiyonada oldukça fazla kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Sporcuların bir alt sıklette daha başarılı olunacağı fikrinin bunda etkili olduğu düşünülmekte ancak bilinçsizce uygulanan kilo kaybının da organizmada oluşturabileceği sağlık problemleri ve olumsuz etkileri göz ardı edilmektedir. Bu düşünce ile çalışmamızda, elit düzeyde güreş yapan sporcularının kilo düşme yöntemleri ve etkilerinin incelenmesi ve serbest stil ile greko-romen stil arasındaki farkın belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya U23 milli takım kategorisinde kategorisinde serbest stil ve greko-romen stilde aktif olarak güreş yapan ve katıldıkları müsabaka öncesi kilo düşme deneyimi olan toplam 100 sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların kilo düşme yöntemleri ve etkilerini belirlemede Yarar ve arkadaşları (2016) tarafından geliştirilen '' Sporcu kilo düşme yöntemleri ve etkileri ölçeği'' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The weight loss in sports is a method which has been implemented so much in several championships for a long time. It is thought that the idea that the athletes will be more successful in a lower weight is considered to be effective, but the unconscious weight loss also causes health problems and negative effects organisms may be underestimated. In this study, it is aimed to investigate weight loss methods and effects on elite wrestling athletes and determining the difference between free style and greco-roman style. The research consist of a total of 100 athletes, who wrestle actively in the U23 national team category and experience their weight loss before the competition.In this study for determining the weight loss methods and effects of the athletes participating, was used ''athlete weight loss methods and effects scale'' developed by Yarar et al (2016). Mann-Whitney U test was used for comparison of free style and greco-roman style athletes' weight loss methods and efficacy scale subscale scores.