Ebu'l-Velid el-Baci el-Münteka'sındaki şerh metodu
  1. Tez No: 51839
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Ebu'l-Veiîd Süleyman b. Halef el-Bâcî- (474/1081), Endülüs'ün Yetiştirdiği büyük alimlerdendir. Kendisi, siyasi istikrarsızlık içinde Endülüs'ün küçük küçük devletlere bölündüğü "Mülükü't-Tavâif ' döneminde yaşamıştır. el- Bâcî başta olmak üzere bir çok alim, bu istikrarsızlığı ortadan kaldırmak ve Endülüs'ü birliğe kavuıturmak için çalışmış, fakat, bir sonuç alamamışlardır. Siyasi durumun aksine ilmi durum bu dönemde çok gelişmiştir. el-Bâcî, Endülüs'te önemli hocalardan dersler aldıktan sonra, o günkü yaygın anlayışa uyarak ilim için yoculuklarda bulunmuştur. Mekke, Bağdat, Musul, Haleb, Şam ve Mısır'da devrin meşhur hocalarından dersler almıştır. Buralarda elde ettiği büyük bir ilmi birikimle memleketine dönmüş ve ilmin yayılmasına hizmet etmiştir. O gün Endülüs'te Ibn Hazm (456/1063) ile yaygınlık kazanmaya başlayan Zahiri Mezhebi'nindurdurulması için Ibn Hazm ile tartışmalar yapmış ve bu tartışmaların bir sonucu olarak, Endülüs'te Zahiri Mezhebi'nin yayılması önlenmiştir. el-Bâcî, bir çok eser yazmış olmasına rağmen bunların büyük bir kısmı bugün için kayıptır. Kaybolmamış esrleri ise, hemen hepsi basılmış bulunmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.v.)'in nübüvetten sonra okuma yazma öğrendiğini iddia ettiği için, Endülüs'te çok tenkid edilmiş ve küfürle itham edilmiştir. Kendisi bu ithamları cevablandırrmştır. el-Bâcî'nin bugün elimizdeki en büyük eseri, İmâm Mâlik'in Muvatta adlı hadîs kitabının şerhi olan el-Müntekâ'dır. Bu eseri aslında el-İstifâ adlı eserinin bir ihtisarıdır. Fıkıh ağırlıklı olmasına rağmen, bir hadîs kitabının şerhi olduğu için hadîs tekniği ile ilgili pek çok bilgiyi ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ebu'l-Velîd Süleyman b. Halef el-Bâcî (474/1081) is one of the most influential scholars Endülüs ever produced. He lived in an era of political instability, that is to say, in "Mülûk't-Tavâif age during which Endülüs was divided into small satates. Preeceded by el-Bâcî, many scientists and scholars tried to overthrow this instability and studied for keeping Endülüs in unty, but thair efforts were resulted in disillusion. But unlike the politicalsituation, there have flourished many scientigic developments. el-Bâcî,after taking lessons from important scholars, took part in some excursions and journeys for the sake of conforming the common tendencies of the day. He had taken some lessons from famous scholars in Mekke, Bağdat, Musul, Haleb, Şam and Mısır. He returned to his hometaown with a wide range of background of knowledge from such places and served for its spread everywhere. There had excisted some arguments and controversies between himself and İbn Hazm (456/1063) for the defeating of Zahiri Seet which was being popularized at that time censequently, that religious interpretation which is called Zahiri ceased to excist anymore by the aid of this efforts. Although el-Bâcî wrote many works of scholarshib, most of them dissapeared or last. As for the works which were up-to-date, almost all of them were published. Since el-Bâcî maintained that our holy Prophet Hz. Muhammed (s.a.v.) acquired his literacy after the prophethood, there had taken place many controversies over his teachings and he was blamed as a disbeliever; but he responded all these blames. Nowadays, the most prominent work which el-Bâcî embodied, is the illustrative hadith work thad is named el-Muntakâ about Imam Malik's Muvatta. This work is an fact an abridgemen of another work of him called el-İstifâ. Because this study is an illuştation of a book on hadith, it includes some knowledge about the techniques of the criteria on hadith.