Mekke müslümanlarının Habeşistan'a hicreti
- Tez No: 51840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AĞIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada Peygamber Hz. Muhammed (a. s.) dönemindeki Mekke müslümanlarının Habeşistan'a yapmış oldukları hicret ele alınmıştır. Amacımız, okuyucularımızın Habeşistan'a yapılan hicret konusunda detaylı bilgilere sahip olmalarını sağlamaktır. Bunun için ilk olarak hicret yeri olan Habeşistan'ın siyasi, iktisâdi ve dini durumunu, Arap Yarımadası ile ve özellikle Mekke ile münasbetlerini incelemeye çalıştık. Daha sonra araştırmamızın asıl hedefi olan Habeşistan hicreti konusunda detaylı bilgiler sunmaya gayret ettik. Çalışmamızın son bölümünde ise Habeşistan'daki müslümanların durumu hakkında malumat verdik. Sonuç olarak araştırma konumuzun bütünlüğü içersine giren hususları imkanlarınız nisbetide ortaya koymaya özen gösterdiğimizi ifade edebilirim.
Özet (Çeviri)
In this work the hegira of Mecca muslims to Ethioipia during Prophet Muhammed (peace be upan him) has been studied. Our aim. was to give readers detailed information related to hegira which was performed to Ethiopia. For this purpose, firstly political, economic and regilious situations of Ethiopia and relation of Ethiopia with Arabic Peninsula particularly with Mecca have been studied. Afterwards, we tried to give detailed information about Ethiopia hegira which was the main purpose of this work. In final section of this work, some information about muslims living in Ethiopia has been given. As a conclusion, I could say that the subjects which were covered by the scope of our topic were enlighten as far as we consider.