Özel eğitime muhtaç çocukların Türk milli eğitim sistemi içindeki yeri ve önemi
  1. Tez No: 51838
  2. Yazar: YAHYA ÇIKILI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ YAVAŞ KINCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZEL E?İTİME MUHTAÇ ÇOCUKLARIN TÜRK MİLLİ E?İTİM SİSTEMİ İÇİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ Yahya ÇIKILI Danışman: Doç.Dr. Remzi YAVAŞ K1NCAL 1996, SAYFA: 159 Jüri : Doç.Dr. Remzi YAVAŞ KINCAL Yapmış olduğum araştırmanın amacı, özel eğitime muhtaç çocukların Türk Milli Eğitim Sistemi içerisindeki yeri ve önemini belirlemeye yöneliktir. Araştırma, Türk Milli Eğilim Sisteminin genel yapısı, işleyişi, özel eğitime muhtaç çocukların tanımı, sınıflandırılması, işitme engelli, görme engelli, ortopedik engelli ve zihinsel engelli çocuklara yönelik olarak verilen eğitim-öğretim hizmetlerini kapsamakta ve 1951-1952 öğretim yılı ile 1995- 1996 öğretim yılı arasında verilen eğitim hizmetleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada dokümantasyon yöntemine bağlı olarak literatür tarama tekniği kullanılmıştır. 1995-1996 öğretim yılı itibariyle Ülkemizde özel eğitime muhtaç çocuklar grubundan işitme engelli çocukların okullaşma oranı %5,3, görme engelli çocukların okullaşma oranı %2,2, ortopedik engelli çocukların okullaşma oranı %0,l, zihinsel engelli çocuklar grubundan eğitilebilir zihinsel engelli çocukların okullaşma oranı %3,5, öğretilebilir zihin sel engelli çocukların okullaşma oranı da % 3,3 olarak gerçekleşmiştir. Bu da gösteriyor ki Ülkemizde özel eğitime muhtaç çocuklara verilen eğitim-öğretim hizmetleri yeterli düzeyde değildir. Özel eğitime muhtaç çocuklar grubundan yukarıdaki dört grubun toplamını ele aldığımız zaman okullaşma oranının 2,6 olarak gerçekleştiğini görmekteyiz. Ülkemizde özel eğitime muhtaç çocukların eğitim-öğretimine yönelik olarak 194(Fh yıllardan itibaren düzenlemeler yapılmaya başlanmış ve bu çocuklar 1950 yılında ancak Türk Milli Eğitim Sistemi içerisinde yer alabilmişlerdir. 1950'li yıllardan günümüze belli bir çalışma gerçekleştirilmiş, ancak özel eğitime muhtaç çocukların sayılarını ele aldığımızda bu gelişmelerin çok yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. 1988 yılında başlatılan normal sınıfla kaynaştırma eğitimi uygulamasından en fazla yararlanabilen grup zihinsel engelli çocuklardan eğitilebilir çocuklardır. Diğer engel gruplarında istenen basan elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE PLACE AND IMPORTANCE IN THE TURKISH NATIONAL EDU CATION SYSTEM FOR THE CHILDREN WHO ARE IN NEED OF THE SPECIAL EDUCATION Yahya ÇIKILI Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Remzi YAVAŞ KINCAL 1996, Page: 159 Jury : Assoc. Prof.Dr. Remzi YAVAŞ KINCAL The purpose of the research that I studied is directed to determine the place and importance in the Turkish National Education System for the children who are in need of the special education. The research comprises the general structure of the Turkish National Education System, its working, the definition of the children needed of the special educa tion, being classified, the services of the education-teaching which are given as directed to the hearing impaired, blind, physically (orthopeadically) handicapped and the mentally handicapped children and it was limited with the educational services that were given be tween the teaching year of 195 1-1952 and the teaching year of 1995-1996. In the research, it was used the technique of the literature review together with the documentation method. As regards the teaching year of 1995-1996, it became confirmed as 5,3% the reading ratio of the hearing impaired children, 2,2% the reading ratio of the blind children, 0. 1 % the reading ratio of the physically, handicapped children from the group of the chil dren who are in need of the special education, 3,5% the reading ratio of the educatable mentally handicapped children, 3,3% the reading ratio of the instructable mentally handi capped children, in our country. This also shows that it is not on the sufficient level the services of education-teaching which are given to the children needed of the special educa tion in our country. We see that it became confirmed as 2,6% the reading ratio, when we examine the total of the four groups above from the group of the children needed of the special education. In our country, it has been started to be made the arrangements since the 1940s as directed to the education-teaching of the children who are -in need of the special education and these children could hardly join in the Turkish National Education System in 1950. A known study has been made from 1950s until today, but we can say that these developments are very in sufficient when we examine the numbers of the children who are in need of the special education. In the other handicap groups, it couldn't be obtained the required success.