Deneysel fibromiyalji modeli oluşturulan ratlarda tannik asidin anti-inflamatuvar, antioksidan ve davranışsal etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the anti-inflammatory, antioxidant, and behavioral effects of tannic acid in rats with an experimentally induced fibromyalgia model
- Tez No: 1018301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Biotechnology, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın ağrı, yorgunluk ve psikiyatrik semptomlarla seyreden, patogenezi multifaktöriyel olan kronik bir ağrı hastalığıdır. Hastalığın gelişiminde oksidatif stres, inflamasyon ve monoaminerjik sistem bozukluklarının önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, güçlü antioksidan özelliklere sahip doğal bir polifenol olan tannik asidin, reserpin ile oluşturulan fibromiyalji modelinde biyokimyasal ve davranışsal etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 8–12 haftalık dişi Wistar albino sıçanlar dört gruba ayrılmıştır (n=7): kontrol, reserpin (RES), tannik asit (TA) ve reserpin + tannik asit (RES+TA). Fibromiyalji modeli 1 mg/kg dozunda reserpin uygulanarak oluşturulmuştur. Tannik asit ise 50 mg/kg dozunda uygulanmıştır. Davranışsal değerlendirmeler için açık alan testi, yükseltilmiş artı labirent testi, zorunlu yüzme testi ve soğuk allodini testi kullanılmıştır. Deney sonunda serum, gastroknemius kası, hipokampus ve prefrontal korteks dokuları alınarak biyokimyasal analizler yapılmıştır. Oksidatif stres belirteçleri olarak SOD, MDA ve CAT; inflamatuvar belirteçler olarak TNF-α ve IL1β düzeyleri değerlendirilmiştir. Ayrıca serotonin düzeyleri incelenmiştir. Davranış testlerinde reserpin uygulanan grupta ağrı, anksiyete ve depresyon benzeri davranışlarda anlamlı artış gözlenirken, tannik asit uygulanan grupta bu bulgularda anlamlı azalma tespit edilmiştir (p<0,05). Biyokimyasal analizlerde reserpin grubunda SOD ve CAT aktivitelerinde azalma, MDA, TNF-α ve IL-1β düzeylerinde artış ve serotonin düzeylerinde azalma belirlenmiştir (p<0,05). Tannik asit tedavisi ile bu parametrelerde anlamlı iyileşme ve serotonin düzeylerinde artış gözlenmiştir. Sonuç olarak, tannik asidin reserpin ile oluşturulan fibromiyalji modelinde oksidatif stres ve inflamasyonu azalttığı, antioksidan savunmayı güçlendirdiği ve davranışsal bozuklukları iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu bulgular, tannik asidin fibromiyalji tedavisinde potansiyel destekleyici bir ajan olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic pain disorder characterized by widespread pain, fatigue, and psychiatric symptoms, with a multifactorial pathogenesis. Oxidative stress, inflammation, and disturbances in the monoaminergic system are considered to play significant roles in the development of the disease. In this study, it was aimed to investigate the biochemical and behavioral effects of tannic acid, a natural polyphenol with strong antioxidant properties, in a reserpine-induced fibromyalgia model. In this study, 8–12-week-old female Wistar albino rats were divided into four groups (n=7): control, reserpine (RES), tannic acid (TA), and reserpine + tannic acid (RES+TA). The fibromyalgia model was induced by administration of reserpine at a dose of 1 mg/kg. Tannic acid was administered at a dose of 50 mg/kg. Behavioral assessments were performed using the open field test, elevated plus maze test, forced swimming test, and cold allodynia test. At the end of the experiment, serum, gastrocnemius muscle, hippocampus, and prefrontal cortex tissues were collected for biochemical analyses. SOD, CAT, and MDA were evaluated as oxidative stress markers; TNF-α and IL-1β as inflammatory markers; and serotonin levels were also measured. In behavioral tests, a significant increase in pain sensitivity, anxiety, and depression-like behaviors was observed in the reserpine group, whereas these findings were significantly reduced in the tannic acid-treated group (p<0.05). Biochemical analyses revealed decreased SOD and CAT activities, increased MDA, TNF-α, and IL-1β levels, and decreased serotonin levels in the reserpine group (p<0.05). Tannic acid treatment significantly improved these parameters and increased serotonin levels. In conclusion, tannic acid reduced oxidative stress and inflammation, enhanced antioxidant defense, and improved behavioral impairments in a reserpine-induced fibromyalgia model. These findings suggest that tannic acid may be a potential supportive therapeutic agent in the management of fibromyalgia.