Atorvastatin'in diyabetik sıçan ovaryumları üzerinde biyokimyasal ve histolojik etkilerinin incelenmesi
Investigation of biochemical and histological effects of atorvastatin on diabetic rat ovaries
  1. Tez No: 518414
  2. Yazar: LIRIDONA ADILI OSMANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA YARDIMOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Atorvastatin'in Diyabetik Sıçan Ovaryumları Üzerinde Biyokimyasal ve Histolojik Etkilerinin İncelenmesi Amaç. Deneysel diyabet modeli (DM) oluşturduğumuz sıçanların ovaryumlarında oluşan hasarı incelemek ve Atorvastatin tedavisinin doku koruyucu etkilerini değerlendirmektir. Yöntem. STZ ile diyabetik hale getirdiğmiz Wistar albino sıçanlara Atorvastatin içeren bir ilaç 21 gün süre 2 farklı dozda (10 ve 20 mg/kg/gün) verildi. Deney sonunda alınan kan ve ovaryum dokularında biyokimyasal ve histolojik incelemeler yapıldı. Kan örneklerinde MDA, GSH, Pentraksin-3, TGF-β, AMH ve İnsulin düzeyleri ELİSA ile; Ovaryum doku örneklerinde AMH ve TGF-β gen ekspresyonu PCR tekniği ile; H&E, VEGF, TGF-β ve TUNEL ile boyanmış ovaryum doku kesitleri ışık mikroskobunda ve folikülleri elektron mikroskobu (EM)'da incelendi. Bulgular. DM grubu sıçanlarda poliüri, polidipsi ve düşük vücut ağırlıkları ile karakterize ağır diyabet semptomları gözlendi; kanda ve ovaryum doku homojenatında MDA yüksek düzeydeydi ve Trigliserid, Pentraxin-3 seviyeleri yüksek, HDL-kolesterol ise düşüktü. En fazla atretik follikül ve apoptotik hücre sayısı DM grubundaydı. DM-Atorvastatin(10) grubunda ise ovaryum doku homojenatında GSH daha yüksek düzeylerdeydi; bu grupta VEGF, AMH, TGF-β gen ekspresyon düzeyleri artmıştı; atretik folikül ve apoptotik hücre sayısı ise azalmıştı. Ovaryum kesitlerinde fibrotik alanların DM grubuna göre daha az olduğu gözlendi. DM ve DM-Atorvastatin(20) grubunda fibrotik alanlar, genişlenmiş kan damarları gözlendi; TGF-β foliküller arası alanlarda, damarların etrafında ve hilusta daha fazla gözlendi.
Özet (Çeviri)
Investigation of Biochemical and Histological Effects of Atorvastatin on Diabetic Rat Ovaries Objectives. Our aim in this study was to investigate the damage of rat ovaries in an Streptosotosin induced diabetes model and to evaluate the tissue protective effects of Atorvastatin treatment. Method. A drug containing Atorvastatin was administered in 2 different doses (10 and and 20 mg/kg/day) for 21 days to Wistar albino STZ-induced diabetic rats. At the end of the experiment, biochemical and histological examinations were performed on blood samples and ovarian tissues. MDA, GSH, Pentraxin-3, TGFβ, AMH and İnsulin levels were determined in blood samples by ELİSA; the expressions of AMH and TGF-β genes were examined in ovarian tissue samples by PCR; Ovarian tissue samples were examined in the sections stained with H&E,VEGF, TGF-β and TUNEL under a light microscope and ovarian follicles electron microscopically (EM). Findings. İn the DM group was observed severel diabetic symptoms like polyuria, polydipsia and low body weights; MDA shows a high level in the blood and ovarium tissue homogenate; triglyceride and Pentraxin-3 levels were high, HDL-cholesterol was low. The largest number of atretic follicles and apoptotic cells were present in the DM group. In DM-A(10) group, GSH was higher in ovarian tissue homogenate; in this group VEGF, AMH and TGF-β gene expression levels were high; the number of atretic follicles and apoptotic cells have decreased and fibrotic areas in ovarian sections were observed to be less than the DM group. In the DM and DM-A(20) groups fibrotic areas, dilated blood vessels were observed; TGF-β was observed more frequently in the follicular spaces, around the blood vessels and in the hilus.