Farkli tedavi uygulanan diyabetik erkek sıçanlarin testislerinin immünohistokimyasal ve biyokimyasal parametrelerinin incelenmesi
Investigation of immunohistochemical and biochemical parameters of testes of diabeticmale rats treated with different therapies
  1. Tez No: 567359
  2. Yazar: SEZGİ AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA YARDIMOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Histoloji ve Embriyoloji, Biochemistry, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Amacımız, deneysel diyabet oluşturduğumuz sıçan testislerinde oluşan hasara karşı atorvastatin (ATO) ve tarçın (Tar) tedavilerinin olası koruyucu etkilerini histolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirmekti. Yöntem: Hayvanlar; 4 kontrol (K), 1 diyabet (DM) ve 3 tedavi grubunda 8 alt gruba ayrıldı. Diyabetik deney modeli oluşturmak için erişkin erkek Wistar albino sıçanlara Streptozotosin (STZ) uygulandı. 10 hafta süreyle ATO-K, DM+ATO, DM+ATO+Tar grupları ATO ile tedavi edildi ve Tar-K, DM+Tar, DM+ATO+Tar gruplarına tarçın özsuyu verildi. Hayvanlar, 70. günde sakrifiye edildi. Kan ve testis dokusunda biyokimyasal analizler ile testis kesitlerinde ışık mikroskobik yöntemlerle histolojik incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Our purpose was to evaluate the possible protective effects of atorvastatin (ATO) and cinnamon (Cin) treatments histologically and biochemically in rat testes against the damages caused by experimental diabetes. Method: Animals were divided into 8 subgroups as 4 control (C), 1 diabetes (DM) and 3 treatment groups. Streptozotocin (STZ) was applied to adult male Wistar albino rats to form a diabetic rat model. ATO-C, DM+ATO, DM+ATO+Cin groups were treated with ATO (20mg/kg), and Cin-C, DM+Cin, DM+ATO+Cin groups were given cinnamon extract for 10 weeks. Animals were sacrificed on the 70th day, biochemical analyzes were performed on blood and testis tissues and histological examinations were performed in testis sections by light microscopic methods.