Televizyon reklamlarında erkeğin temsili
Representation of men in television advertisements
- Tez No: 518418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBİKE SERTTAŞ ERTİKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kitle iletişim araçları aracılığıyla bilgiler hem hızlı hem de farklı yollarla dağıtılabilmektedir. Televizyon kitlelere ulaşmada oldukça güçlü bir kitle iletişim aracıdır. Medya içeriklerinin, içerisinde bulunulan toplumun değerlerine ve toplumsal cinsiyet rollerine uygun şekilde kodlandığı düşünülmektedir. Medya cinsiyet kalıpyargılarının benimsenmesi ve yeniden üretilmesinde rol sahibidir. Hedef kitle televizyon reklamları aracılığıyla tüketime teşvik edilmektedir. Reklamverenler ve reklamcıların en önemli hedefi hedef kitleyi ikna ederek satışları artırmaktır. Reklamcılar reklamlarda izleyiciye imgeler sunar ve izleyicilerin reklamlarda gördükleri imgeler gibi olmak istemelerini beklerler. Alımlama yöntemi medya metinlerinin insanlar tarafından nasıl anlamlandırıldığını incelemektedir. Alımlama çalışmaları, medya içeriklerini açımlamada izleyicinin pasif olmadığını ve bireylerin birbirlerinden farklı anlamlar çıkarabileceğini varsayar. Çalışma, televizyondaki erkek karakterlerin izleyiciye nasıl yansıtıldığı ve izleyiciler tarafından erkek karakterlerin nasıl alımlandığını incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcılara reklamlarda gördükleri erkek karakterin fiziksel, psikolojik durumları ve bu durumun ürünü satın alma noktasındaki etkisi sorulmuştur. Toplumun erkeklere uygun gördüğü özelliklerin reklamlarda yansıtıldığı ve toplumsal rollerin pekiştirildiği, reklamda yer alan erkek imgenin izleyiciye rol model olarak sunulduğu ve tektipleştirilmiş erkek algısı yaratıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Television as a mass communication medium is a powerful tool to reach large audiences. Cultural values and gender roles often shape the media content in a given society. Media plays a role in the construction and espousal of gender stereotypes. Television advertisements encourage the target audience to consume more and therefore increase the revenue volumes for both advertisers and their customers alike. Advertisers present their viewers certain images and hope to arouse in them the desire to become more and more like these images. The reception theory examines how spectators interpret media texts. Studies of the reception theory reveal that spectators take an active part in interpreting and explaining the meaning of a text and that individuals' interpretations differ from one another. This paper aims to examine the way male characters are pictured in television and how they are perceived by masses. The study has asked its respondents their perception of male characters appearing in television advertisements, in particular their physical and psychological qualities and the extent to which they influence the sale of a certain product. This research has concluded that characteristics attributed by society to males were also reflected in television advertisements, thereby reinforcing genders roles. It has also found that television ads present these images of men to the audience as role models, which, has the effect of creating a masculine prototype for the society.