Heryerdelik bağlamında sessizlik ve gürültü
Silence and noise in the context of ubiquity
  1. Tez No: 518428
  2. Yazar: FIRAT GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR KAYIRAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
19. yüzyılda müziğin soyut bir ifade dili olarak diğer sanat dallarına olan etkisinden ayrılan sesin nesnel gerçekliği, yeni ifade olanakları sağladı. Geçtiğimiz yüzyılın başında ses, plastik sanatların sessiz ve zamansız dünyasında yankılanmaya başladı. Günümüz dünyasında giderek önemi artan, eş zamanlı olarak birçok yerde bulunabilme hali“heryerdelik”kavramı olarak isimlendirilebilir. Bir şeyin her yerde bulunması durumu, genel bir doğru/gerçek algısı yaratsa da beraberinde oluşan ikincil gerçekliklerin göz ardı edilmesi potansiyelini de içinde taşır. Birçok farklı değişkeni kendinde barındıran“heryerdelik”kavramı,“nous”(bizler, akıl, bütün) kavramı ile ilişkilendirildiğinde simülatif bir günümüz gerçekliği oluşturulabilir ve bu sayede günümüz dünyasının ruhu gürültü ve sessizlik kavramları üzerinden irdelenebilir. Bu iki kavram kendi içlerinde karşıt anlamlar barındırırlar. Festivallerin ve gündelik yaşamın gürültüsü, aynı zamanda bir savaşın, kaosun gürültüsü olabilirken; huzurun, dinginliğin sesi olan sessizlik de huzursuzluk ve tedirginlik hissettirebilir. Karşıtlığın oluşturduğu bu yan anlamlar, amaç odaklı ilerleyen eylemlerin bütününde minör bir gerçeklik yaratır. Fiziksel bir olgu ve bir ifade biçimi olarak sessizlik ve gürültü, heryerdelik kavramı içerisinde algının tekil ve çoğul ikilemini ortaya koyar ve böylece göz ardı edilen/algılanamayan birçok farklı anlamı içinde barındırır. Çölün mutlak sessizliği, gündelik yaşamın sesi, şehrin gürültüsü, çaydanlığın tıkırtısı ve ketılın ıslığı gibi birçok ses, sanatın konusu olma potansiyelini içinde taşır.
Özet (Çeviri)
In 19th century, objective reality of sound, having separated from the music's effects to the other fields of art as an abstract expressive form of music, offered new expressive opportunities. Sound, in the beginning of the past century, started echoing in the silent and timeless world of plastic arts. Gaining importance increasingly in the present world, state of simultaneously being at multiple places named conceptually as ubiquity/omnipresence. Despite creating a general reality conception, the state of one thing being at multiplaces carries the ignorance potential of dualistic realities within. The concept of 'ubiquity' incorporating many different variables, when associated with concept of 'nous' (us, reason, whole) can constitute a simulative present-world reality and thus can be analysed through the noise and silence concepts of present world. These two concepts encapsulate antonymy. While noise of festivals and day-to-day life, can be the noise of kaos or a war at the same time; silence being the sound of peace, tranquility can make feel anxiety and restlessness. Emerged from antinomy these submeanings creates a minor reality within the whole of purpose-driven actions. As a physical fact and form of expression silence and noise put forth single and multiple dilemma of perception within the ubiquity concept and thus embrace ignored/imperceptible many different meaning. Numerous sound such as absolute silence of desert, sound of day-to-day life, noise of city, rattling of teapot and whistle of cattle carries the potential of being subject of art within.