İbrahim Hakkı (Erzurum'lu) Divanın'da dini ve tasavvufi unsurlar
The Religios concepts and the elements of sufism in the Divan of Erzurumlu İbrahim Hakkı
- Tez No: 51843
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ OKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İBRAHİM HAKKI (ERZURUMLU) DİVÂN'INDA DÎNÎ VE TASAVVUFÎ UNSURLAR Nevin HAKKIO?LU Danışman: Prof. Dr. Naci OKÇU 1996 Sayfa: Jüri : Prof.Dr.Naci OKÇU 18. Asrın ilim ve mutasavvıf büyüklerinden olan Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın Divânında dini ve tasavvufi unsurlarla ilgili beyitlerin incelenmesi ve açıklanmasını amaçlayan bu çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İbrahim Hakkı'nın hayatı, kişiliği ve eserlerini ele aldık. İkinci bölümde, Allah, Peygamber, Kaza ve Kader, Melekler gibi dini unsurları tesbit ederek açıklamaya çalıştık. Üçüncü bölümde, Divândaki tasavvuf unsurları tesbit etmeğe çalışarak, bunlarla ilgili mecaz ve teşbihlere misâller verdik. Divânda inşân mefhumu ve insanın mâhiyetini açıklayarak, İbrahim Hakkı'nın ortaya koyduğu insan tiplerini tahlile çalıştık. Dördüncü bölümde, Dîvânda adı geçen mutasavvıflar, edibî ve tarihi kişilerle ilgili beyitleri açıkladık. Yukarıdaki konular incelendikten sonra İbrahim Hakkı Divânından siyle bir sonuç çıkarabiliriz. İnşân arif ve âşık olduğu takdirde hakîkî manada insan olabilir. Gönül evini temiz tutup, ibâdete ve tevbeye devam ederse onun kalbi Beytullah olur. Böylece insanın gerçek mutluluğa ermesi için gereken yolların gösterilip, öğütlerin verildiği dikkât çeker.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESİS The religios concepts and the elements of sufism in the Dîvân of ERZURUMLU İBRAHİM HAKKI Nevin HAKKIO?LU Danışman: Prof.Dr.Naci OKÇU 1996 Sayfa: Jüri : Prof.Dr. Naci OKÇU Our study which aims to analyse and interprete couplets expressing The religios concept and the elements of sufism in the Dîvân of Erzurumlu İbrahim Hakkı, one of great scientists and sufis in the 18th century, consists mainly of five chapters. We focused on Ibrahim Hakki's life, personality and works in the first chapter. In chapter two we attempted to render the religious concepts like,“God”,“the Prophet”,“Providence and Fate”, by determining them. The third chapter is about our attempt to determine the elements of sufism in his Divan and examples of metaphors and similes related to these elements. Explaining the concept of“man”and its nature, we tried to analyse the characters he has created. In the fourth chapter, we interpreted the couplets related to sufis, men of letters and historians. Having studied the subjects above, we can conclude from İbrahim Hakki's Divan that if man is wise and a lover he can be a real man. If he has a sincere heart and continues to worship, and repentt, his feelings will reach God's mercy. Therefore it is striking that ways of being happy have been pointed out and some advice have been given.