Erzurumlu İbrahim Hakkı Dîvânı'nın tahlîli
Analysis of Erzurumlu İbrahim Hakki's Divân'
  1. Tez No: 543701
  2. Yazar: ŞÜKRAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 497
Özet
Erzurumlu İbrâhim Hakkı 18. yüzyılda yaşamış ve âlim, ârif, şâir hüviyetiyle tanınmış bir kişiliktir. Bilhassa Mârifet-nâme adlı eseri ona asıl şöhretini hazırlamıştır, diyebiliriz. Bu çalışmada Erzurumlu İbrâhim Hakkı'nın İlâhî-nâme adlı Dîvânının tahlîli hedeflenmiştir. Cemal Kurnaz'ın Hayâlî Bey Dîvânı'nın Tahlîli adlı eserinde takip ettiği yöntem esas alınmıştır. Çalışmamızda öncelikle Dîvân'da yer alan kavramlar fişlenerek bir dizin haline getirilmiştir. Her kavram ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Mefhumların açıklanmasında ilgili kaynaklara başvurulmuştur. Tasavvuf kısmında yer alan aşk başlıklı kısım Dîvân'ın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Dîvân içinde bulunan aşk kısmı daha önce Erzurumlu İbrâhim Hakkı Dîvân'ında Aşk adlı bir yüksek lisans tezi olarak Süleyman Solmaz tarafından çalışılmıştır. Son olarak kaynakça, dizin ve index yapılarak çalışmaya son şekli verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İbrahim Hakkı of Erzurum lived in the 18th century and is a well-known personality with the identity of scholar, philosopher and poet. In particular, his work called Mârifet-nâme has prepared his true fame, we can say. İn this study, its aimed to analyze Dîvân called İlâhînâme of İbrâhim Hakkı from Erzurum. As a method, it's based on the method Cemal Kurnaz's work on the Analysis of the Hayali Bey Dîvân. İn our study, the concepts in the Dîvân were first written and transformed into an index. Each concepts has been studied in detail. Relevant sources have been consulted in explaining concepts. The section entitled“Love”in the Sufisim has constitute an important part of the Dîvân. The love part of Dîvân was previously studied by Süleyman Solmaz as a master's thesis named Love in Erzurum İbrâhim Hakkı Divan. Finally, resources, systematic index and index were done and final shape of the study was given.