Vakfıkebir'de çay tarımının coğrafi esasları
  1. Tez No: 51844
  2. Yazar: YAHYA KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET VAKFIKEBİR'DE ÇAY TARIMININ CO?RAFÎ ESASLARI Yahya KADIO?LU Danışman: Yrd.Doç.Dr. Abdullah KÖSE 1996, Sayfa: 112 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Abdullah KÖSE Araştırma sahası olarak Trabzon ili Vakfıkebir ilçesinin seçildiği bu çalışmada, İlçedeki çay tarımı incelenmeye çalışılmıştır. Çay tarımı, 1958 yılından itibaren özellikle sahilden uzak yüksek kesim köylerinde önem kazanmaya başlamış önemli bir ekonomik gelir kaynağıdır. Çay tarımından önce mısır tarımı ve hayvancılığın yapıldığı bu köylerde çay tarımının başlamasıyla birlikte önemli bir ekonomik canlılık olmuştur. İklim ve topoğrafik özelliklerin optimal şartlar arzetmemesine rağmen devletin teşvik edici önlemleriyle beraber kısa sürede geniş sahalara yayılan çay tarımı alternatif ekonomik gelir kaynakları arasında ilk sırayı almıştır. Türkiye'deki kuru çay arzının talebin üzerine çıkması sonucu teşvik edici önlemler kaldırılmış; araştırma sahasındaki çay tarımı bu gelişmelerden olumsuz yönde etkilenmiştir. 1985 yılında kurulan özel çay fabrikaları ekonomik sıkıntılar yüzünden beklenilen olumlu rekabet ortamını getir emeyince, çayda özelleştirme girişimi üreticiler açısından önemli bir değişiklik yapmamıştır. 1988 yılına kadar çay bahçelerinde devam eden büyüme bu gelişmeler sonucu durmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE GEOGRAPHICAL CHARACTERISTICS OF TEA AGRICULTURE İN VAKFIKEBİR Yahya KADIO?LU Adviser: Yrd.Doc.Dr. Abdullah KÖSE 1996, PAGE: 112 Jury: Yrd.Doc.Dr. Abdullah KÖSE In this research, which was chosen as a research area, it has been tired to search tea agriculture in Vakfikebir country which is belonged to Trabzon city. Tea agriculture is an important source of income which has started to become importance since 1958, especially in the high areas and the interior. In the villages which had been done corn agriculture and cattle-dealing before tea agriculture, there was an enormous livenes with the advent of tea agriculture. In spite of the fact the characteristics of the topography and climate have not offered optimal conditions; tea agriculture, expended to the wide fields in a short time because of the encouragements of the government, has been the first place among the alternative source of income. The encouragements has been concealed on the grounds that the production of the was more than the demand of tea. As a result of this tea agriculture has been affected badly. Private tea factories which have been founded since 1958 could not compete against each other that expected owing to the economic problems. Accordingly, the enterprise for the privatisation has not resulted in an important change in among the producers. The expansion of the fields which had continued by 1988 stopped as a result of mentioned development.