Türkiye'de veri haberciliğini etkileyen unsurların analizi
The analysis of affecting factors data journalism in Turkey
  1. Tez No: 518436
  2. Yazar: SEDAT EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ IŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de İnternete erişim her geçen gün kolaylaşmakta ve bu nedenle kullanıcı sayısı da giderek artmaktadır. Çevrimiçi ortamdan yalnızca kullanıcılar değil resmi kurum ve kuruluşlar, topluluklar da faydalanmaktadır. Toplumu çeşitli açılardan etkileyen bu çevrimiçi ortamlar ve bu ortamlarda toplanıp biriken verilerin gazeteciler için önemli bir kaynak olduğu düşünülmektedir. Ayrıca çevrimiçi ortamda geliştirilen yani gazetecilik pratikleri hem kullanıcılara hem de habere farklı yaklaşımlar getirmiştir. Bu bağlamda İnternet aracılığıyla gerçekleştirilen gazetecilik pratiklerinin veri haberciliği ile olan etkileşimi çalışmada incelenmiştir. Gazetecilerin büyük miktarlarda verilere ulaşmak, verilerin arasından ihtiyacı olanları çıkartmak, bu verileri doğrulamak ve görselleştirerek kitlelere ulaştırmak için çeşitli araçlara ihtiyacı vardır. Bu kapsamda çalışmanın amacı öncelikle veri haberciliğini uygulamak için gerekli olan araçları aktarmak ardından Türkiye'de veri haberciliğini etkileyen unsurları belirlemek ve bu unsurları analiz etmektir. Bu doğrultuda hedef kitle, veri haberciliği eğitimi, medyanın olanakları ve açık veri politikaları ile ilgili ulusal ve uluslararası araştırmalar incelenmiş ve toplanan veriler görselleştirilerek ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Access to the Internet in Turkey is becoming easier every day and therefore the number of users is increasing. Online media not only benefits individuals, but also the official institutions and organizations, communities. These online environments that affect society in various angles, and the data collected and accumulated in these environments are thought to be an important source for journalists. In addition, the practices of journalism developed in the online environment have brought different approaches to both the users and the news. In this direction, the interaction of journalism practices through Internet with data journalism has been studied. Journalists need a variety of tools to transmit and visualize these data, to extract what is needed among the data, to reach out to large numbers of data. In this context, the aim of the study is firstly to transfer the necessary tools to implement data journalism, then to determine the factors that affect data journalism in Turkey and to analyze these factors. In this context, national and international research on target mass, data journalism education, media opportunities and open data policies has been examined and data collected has been visualized.