Haber değeri açısından Türkiye'de basının eğitim konulu haber içeriği
News content on education of the press in Turkey in terms of newsworthiness
  1. Tez No: 405705
  2. Yazar: NUR EFŞAN NORŞENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışmanın konusu Türkiye'de basının eğitim içerikli haberleridir. Çalışma Türkiye'de basının haber değeri süreci açısından eğitim kavramına yer verişi üzerine odaklanmaktadır. Bu kapsamda eğitim konulu haberlerin gazetelerde yayımlandıkları ay ve gün, sayfa ve konum bilgileri, haber kaynakları, ilgili olduğu eğitim düzeyi, öne çıkardıkları konu, haberde kullanılan çerçeveler, haber dili ve haberin ilgili olduğu ülke-coğrafi bölge gibi değişkenlere göre Türk basınının eğitime nasıl baktığı ve eğitimle ilgili konuları nasıl yansıttığının gösterilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışma; gazetelerdeki eğitim haberlerini, eğitim haberciliğini ve eğitim-basın ilişkisini incelemesi bakımından önemlidir. Araştırmanın veri toplama, araştırma ve analiz yöntemi içerik analizidir. Betimleyici olan bu çalışmada öncelikle 1 Eylül 2010 ve 30 Haziran 2011 tarihleri arasında Habertürk, Hürriyet, Sabah ve Zaman gazetelerinde çıkan toplam 1107 eğitim haberi incelenmiştir. Hazırlanan kodlama formuna uygun olarak haberler kodlanmış, SPSS paket programı aracılığıyla da frekans ve ki-kare analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilerle araştırma sorularına cevap verilmiştir ve sonuçlar tartışılmıştır. Bireylerde istendik davranışlar yoluyla hedeflenen toplum modelini oluşturmayı amaçlayan eğitim ile görevi, temelde kamuoyuna haber-bilgi iletmek olan gazeteler arasında işlevsel bir ortaklık bulunmaktadır. Eğitim, bilginin belirli programlar dahilinde öğretilmesiyle ilgiliyken, gazeteler yaşanan gelişmeleri aktararak toplumun bilgi ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynar. Gazeteler ve eğitim birbirlerini destekleyen hatta zaman zaman birbirlerinin rollerini üstlenen bir görünüme sahiptirler. Tarihsel süreçte gazetelere okul misyonun yüklenmesi veya bugün okullarda gazetelerin eğitim materyali olarak kullanılması bunun en güzel örneğidir. İşte bu çalışma ile gazetelerde çıkan eğitim haberleri üzerinden Türk basının eğitime bakışı ve eğitim-basın ilişkisinin genel bir değerlendirilmesi yapılarak alana katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is education news in the Turkish Press. The study focuses on placing the concept of education according to the newsworthiness process of the press in Turkey. In this context, the study aims to show how the Turkish Press looks at education and reflects the issues related to education in newspapers according to variables such as month and day of publication, page and location information, news sources, the educational levels news are about, the issues they highlight, frameworks used in news, languages, and country-geographical region to which they relate. This study is important in regards that it examines education news in newspaper, education journalism and education- media relations. The research's data collection, research and analysis method is content analysis. In this descriptive study total 1107 education news from Habertürk, Hürriyet, Sabah and Zaman newspapers between 1 September 2010 and 30 June 2011, were examined. The news was coded according to the prepared coding form and the frequency and chi-square analyses were performed using SPSS software package programme. The research questions were answered by the data obtained and the results were discussed. There is a functional commonality between education that aims to create targeted social model through desired behaviours and newspaper whose basic task is to transmit news and information to the public. While education relates with teaching knowledge within specific programs, newspapers play an important role in meeting society's need for information by transferring the developments. Newspapers and education have the appearance that support each other, even sometimes have assumed the role of each other. The installation of the school's mission to newspapers in the historical process or use of newspapers as educational materials in schools today is the most beautiful examples of this. By this study it is aimed to contribute to the field by Turkish media perspective on education over the education news in the newspapers and making general assessment of relationship between education and press.