İleri yaş gebeliklerde perinatal sonuçlar
Advanced maternal age pregnancies' perinatal outcomes
- Tez No: 518437
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN İNGEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İLERİ YAŞ GEBELİKLERDE PERİNATAL SONUÇLAR Amaç : İleri yaş gebelik tanımı günümüzde kadın sağlığındaki iyleşme ve yaşam beklentisinin uzamasıda göz önüne alınarak 40 yaş ve üzeri gebelikler için kullanılmaktadır. Son 30 yılda birçok ülkede ilk doğum yaşı 20'li yaşlardan 30'lu yaşlara kaymıştır. İlerleyen yaşla birlikte doğal yollar ile gebelik şansı azalmaktadır. İleri yaş gebeliklerde anne ve bebek açısından riskler artmaktadır. İleri yaşlar ve özellikle 40 yaştan sonrası sistemik hastalıkların oldukça arttığı, organ rezervlerinin ise sınırlandığı dönemlerdir. Geç yaşta hamilelik diğer hastalıkları da tetiklemekte, organ rezervlerinin sınırlı olduğu sistemik hastalıklar belirti vermezken gebelikte belirti vermekte ya da daha ağırlaştırmaktadır. Çalışmamızda amacımız hastanemizde doğum yapmış 40 yaş ve üzeri gebelerle 19-39 yaş gebelerin obstetrik sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem : Hastanemizde 01.01.2010 ile 31.12.2015 tarihleri arasında 22 hafta üzerinde doğum yapan 40 yaş ve üzeri gebelerle (çalışma grubu) ve aynı dönem doğum yapan 20-39 yaş arası gebelerin (kontrol grubu) gebelik ve doğum kayıtları retrospektif olarak incelemektir. Gruplar demografik özellikleri (yaş, gravide, parite) obsterik sonuçları (doğumda gestasyonel hafta, doğum şekli, sezeryan ise endikasyonu, doğum kilosu, 1.dakika apgar skoru, hemoglobin düzeyleri), obsterik komplikasyonlar (preeklampsi, eklampsi, HELLP, pretem doğum , ıntaruterin gelişme geriliği, oligohidroamnios, polihidroamnios, gestasyonel diabet, makrozomi, fetal distres, postpartum kanama, maternal ölüm, ıntrauterin ex fetüs) açısından karşılaştırıldı. Sonuçlar arasında istatiksel önem düzeyi için p değeri 0.05). İleri maternal yaş grubundaki gebelerin 502 'si (%72.6) kontrol grubundaki gebelerin 523'ü (%75.9) sezaryen ile doğum yapmıştır (p>0.05). Her iki gruptada en sık sezaryen endikasyonu mükerrer sezaryandı. İleri maternal yaş grubu ve kontrol grubunda doğum yapan hastaların bebeklerinin doğum ağırlıkları (2763±852gr, 2776±719) bulgular birbirine benzerdi (p>0.05). Her iki grupta düşük doğum ağırlığı, çok düşük doğum ağırlığı açısından bulgular benzerdi ( p>0.05 ). Makrozomi ileri maternal yaşta %4.9 iken kontrol grubunda %2.2'idi (p0.05). İleri maternal yaş ve kontrol grubu arasında eklampsi (%0.3, % 0.4), oligohidroamnios (%20.4, %17.6), dekolman plasenta (%1.5, %0.7), maternal ölüm (%0.7, %0.1) açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Advanced Maternal Age Pregnancies ' Perinatal Outcomes Purpose : The definition of advanced age pregnancy is used for pregnancies over 40 years of age considering the prolongation of life expectancy and improvement in women's health . In many countries over the last 30 years, the first birthday has shifted from the 20s to the 30s. The chance of pregnancy decreases with natural means with age. However, risks are increasing for maternal and infant in advanced age pregnancies. Elderly ages and especially systemic diseases after 40 years are quite increased and organ reserves are limited. In late years, pregnancy also triggers other diseases, while systemic diseases, where organ reserves are limited, are symptomatic or aggravating in pregnancy. In our study, we aimed to compare the obstetric outcomes of pregnant women aged 19-39 years old who had delivered at 40 years of age and over. Materials and Methods: Pregnancy and birth records will be retrospectively reviewed in our hospital between the dates of 01.01.2010 and 31.12.2015 for those aged 40 years and over (study group) and those aged 20-39 (control group) who gave birth in the same period . Group demographic characteristics (age, gravida, parity) obsteric results (gestational week at birth, indication for birth, cesarean, birth weight, 1st minute apgar score, Hb levels), obsteric complications (preeclamsia, eclampsia, HELLP, preterm birth, intrauterine growth retardation, oligohydroamnıous, polyhydroamnious, gestational diabetes, macrosomia, fetal distress, postpartum hemorrhage, maternal death, intrauterine ex fetus) were compered. p value of 0.05). 502 (72.6%) of the advanced maternal age group delivered with cesarean section and 523 (75.9%) of the control group had delivered with cesarean section (p>0.05). The most frequent cesarean section in both groups was recurrent cesarean. The difference in birth weights (2763 ± 852gr, 2776 ± 719) between the infants of the advanced maternal age group and the control group was not significant (p >0.05). In both groups, the findings were similar in terms of low birth weight and very low birth weight (p>0.05). The macrosomia was 4.9% in advanced maternal age and 2.2% in control group , the difference was meaningful (p0.05).