Aşkale yöresinin fiziki coğrafya etüdü (Küçük Geçit-Aşkale Boğazı arası)
  1. Tez No: 51845
  2. Yazar: RAMAZAN SEVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi A'şkale Yöresinin Fizikî Coğrafya Etüdü (Küçük Geçit-Aşkale Boğazı Arası) Ramazan SEVER Danışman: Yrd.Doç.Dr.Mustafa GİRGİN 1996; Sayfa: 100 Jüri: Yrd.Doç.Dr.Mustafa GİRGİN Aşkale Yöresi, Doğu Anadolu Bölgesfnin Erzurum-Kars Bölümifnde. Erzurum ili sınırlan içerisinde yer alır. Araştırma sahası, Küçük Geçit Boğazı'ndan başlayarak Karasu Irmağı'nın geniş vadi tabanı boyunca doğu-batı yönünde, Aşkale Boğazı 'na kadar uzanan 165 km2.lik bir sahayı kaplamaktadır. Sahada. Üst Mesozoyik formasyonlar. Tersiyer Havzasının temelini oluşturur. Havzaya Oligosen'de karasal, Miyosen'de de denizel sedimentler çökelmiştir. Kuvaternerde ise. aşınım yüzeyleri ve alüviyal taraçalar gelişmiştir. Jeomorfolojik bir havza özelliğindeki sahada, başlıca morfolojik birimleri: vadi tabanı, taraçalar. aşınım yüzeyleri ve tepelik alanlar oluşturur. Yıllık sıcaklık ortalaması 6.9°C (enterpolasyon) ve yıllık yağış ortlaması 393.3 mm. olan yörede, karasal iklim hüküm sürmektedir. Araştırma sahasının sularını, Fırat Irmağı'nın ana kolu olan Karasu drene etmektedir. Yörede, kestane renkli toprakların geniş yer tutması yanında, azonal topraklar da oldukça fazladır. Bitki örtüsü, antropojen etkiler nedeni ile önemli tahribe uğramış ve step alanları genişlemiştir. Bu çalışmayla, Aşkale Yöresi'nin fizikî coğrafya özelliklerinin yanı sıra, bunların yol açtığı; başta toprak erozyonu ve taşkınlar olmak üzere, bazı doğal çevre sorunları da araştırılmıştır. Bölgenin oldukça geniş bir kısmında görülen bu tür problemlere, yeni bir yöntemle çözümler bulmaktan çok, Aşkale çevresindeki durumu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE PHYSICAL GEOGRAPHY OF AŞKALE ENVIRONS (Between Küçük Geçit and Aşkale Gorge) Ramazan SEVER Adviser: Yrd.Doç.Dr.Mustafa GİRGİN 1996; PAGE:100 Jury: Yrd.Doç.Dr.Mustafa GİRGİN Aşkale area is situated in Erzurum-Kars part of the East Anatolia Region. It is in the boundaries of the city of Erzurum. The study area includes the 165 km2 land extending from Küçük Geçit through the large valley of Karasu River to Aşkale Gorge. In this area, upper Mesozoic formations form the base of Tersiyer. In Oligosen time. Terrestrial and in Miyosen time, sea sedimentations have precipitated. In Quvaterner time, slopes allu\ium terraces have been formed. Major morphologic elements in the area, which has the shape of a jeomorphologic river basin, are valley basin, terraces, slopes and hilly lands. The average of a annual temperature is 6.9°C and annual rainfal average is 393.3 mm. And terrestrial climate occurs in the area. Karasu, the majör branch of Fırat river, drains the waters of the study area. In addition to the light-brown soil that covers most of the area, azonal soil is also abundant. The vegetation has been damaged by the antropojen effects as a result, the step areas have enlarged. The aim of this research is to examine the natural environmental problems such as erosion and floods as well as the physical and geographical features of Aşkale area. We have tried to determine the those problems rather than proposing solutions to them.