Çocuk evleri sitesinde kalan çocukların algıladıkları sosyal destek ve beklentileri
The expectations and social support perceived by the children who stay in the children's house site
- Tez No: 518473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Sosyal Hizmetler, Public Health, Nursing, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çocuk Evleri Sitesinde Kalan Çocukların Algıladıkları Sosyal Destek ve Beklentileri Amaç: Araştırmanın amacı, Kocaeli ilinde bulunan bir çocuk evleri sitesinde kalan, kendilerini bireysel olarak ifade edebilen korunma ihtiyacı olan çocukların algıladıkları sosyal destek ve gelecek ile ilgili beklentilerini incelemektir. Yöntem: Bu araştırma, tanımlayıcı bir araştırmadır. Çalışma, Kocaeli Çayırova Çocuk Evleri Sitesi'nde kalan 8-19 yaş grubu olan çocuklar (n:55) ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak; demografik soru formu, gelecek beklentileri soru formu ve Çocuklar İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler; yüzde, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çocukların %85,5'i kız olup, çocukların yaş ortalaması 14,14 ± 2,77 (min:8 max:19)'dir.
Özet (Çeviri)
The Expectations and Social Support Perceived by the Children Who Stay in the Children's House Site Aim: The aim of the present study is to examine the perceptions and expectations of the children who stay at a Children's House Site in Kocaeli, Turkey regarding the perceived social support. Methodology: A descriptive research was conducted in the present study. A total of 55 (8-19 years-old) children from Kocaeli Çayırova Children's House Site were involved in the study. The data were collected through questionary forms obtained by a demographic questionary form, a questionary form about children's future expectations and a Social Support Evaluation Scale for Children. The data were analyzed and evaluated through calculating percentages, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test. Findings: %85.5 of the children are female and the average age of the children is 14.14 ± 2.77 (min:8 max:19).