Revizyon diz protezi uyguladığımız hastaların orta dönem sonuçları
Mi̇d-term cli̇ni̇cal and functional results i̇n pati̇ents who underwent revi̇si̇on knee arthroplasty
- Tez No: 518474
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. FUAT DUYGULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ocak 2014 - Ocak 2017 tarihleri arasında Saglık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmataloji Kliniği'nde aseptik gevşeme ,insert aşınması gibi sebeplerle tek aşamalı revizyon diz artrplastisi uygulanmış hastalarımızın orta dönem klinik ve fonksiyonel sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilerek güncel literatür ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:23 hastanın 23 dizi çalışma grubunu oluşturmaktadır.Ortalama takip süresi 15 (dağılım 6-36)aydır.Hastalarda ameliyat öncesi enfeksiyon olasılığı ;klinik muayene,crp ,esr ,beyaz küre değerleri ve gerekli olgularda sintigrafi ve aspirasyon yapılarak dışlanmıştır.Hastalarımızın dosyaları retrospektif olarak gözden geçirilmişve son kontrolleri dikkate alınarak veriler hazırlanmıştır.Değerlendirmede Oksford Diz Skoru ve Amerikan Diz Cemiyeti'nin klinik ve radyolojik kriterleri kulllanılmıştır.Hastaların günlük yaşam kalitelerini değerlendirmek için ağrı ,yürüme mesafesi ve destek kullanım ihtiyaçlarını sorgulayan sorular sorduk.Elde ettiğimiz verileri güncel literatür ile karşılaştırdık. Bulgular:Çalışmaya alınan 23 dizin 18 tanesinde aseptik gevşeme ,5 tanesine ise implant yetmezliği teşhisi ile revizyon diz artroplasti cerrahisi uyguladık.Ameliyat sonrası Amerikan Diz Cemiyeti klinik diz skorları ortalama 64 (Dağılım:34 -84),fonksiyonel skorları ise ortalama 62 (Dağılım:30-90)olarak bulundu.Ameliyat sonrası Oksford Diz Skoru ortalaması ise 26 (Dağılım 16-43)olarak bulundu.İki skorlama sistemine göre sonuçlarımız orta olarak bulunmuştur. Sonuç:Sonuç olarak aseptik nedenlerle revizon cerrahisi uyguladığımız diz protezi hastalarının klinik ve radyolojik sonuçlarını literatür ile uyumlu bulduk.Daha sistematik ve standardizeyaklaşımlarla başarı oranını artırmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Objectives:İn this study ,we aimed to evaluate retrospectively and to compare the mid term clinical and functional results with the recent literature in patients who underwent revision knee arthroplasty surgery due to causes aseptic losening insert erosion in the Department o Orthopaedic Surgery and Traumatology of Saglik Bilimleri University Kayseri Education and Teaching Hospital between the dates of January 2014 and January 2017 Patients and Methods:23 knees of 23 patients werw included in the study..the mean follow up period was 15 moths (range 6 -36).teh pre operative infection probabiblity of the patient were ruled out with clinical examinations,crp esr,wbc rates and in some causes bone scitigraphy and joint aspirations were also applied.the mdical records were rewiewed retropctively and the final follow up results of the patients were taken into account şn the data preparing process.