Yeni medyada turist kimliğinin inşası: Youtube gezi kanalları örneğinde flanör kimlik dijital kültür ilişkisinin analizi
Building to the tourist identity in new media: Analysis of flaneur identity and digital cultural relationship between Youtube travel channels
- Tez No: 518494
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışması Yeni Medya ortamlarında inşa edilen kimliklerin analizine odaklanmaktadır. Kimlik inşasının tarihsel sürecine ilişkin genel bir çerçeve sunulmakla birlikte onun dijital ortamdaki değişimi incelenmiştir. Özellikle de Walter Benjamin tarafından detaylı araştırılan flaneur kimlik ve teknolojinin gelişimi ile birlikte onun değişimi araştırılmıştır. İlk dönemlerde Paris'in Pasajlarını gezen, şehir ve kültüre dışarıdan bakan flaneur zamanla Turizm sanayisi içerisinde belirli bir evrim geçirdi. Marshall McLuhan'ın 'Global Köy' kavramı doğrultusunda flaneur kimliğin gezindiği, deneyimlediği mekanların sınırları da genişledi. Araştırmada flaneur kimliğin teknolojinin etkisi ve dijital kültürle birlikte kazanmış olduğu cyberflâneur, dijital gezgin, flanör/turist gibi yeni özellikleri tespit edilmiştir. Araştırmanın ampirik boyutu Youtube üzerindeki seyahat kanallarının içeriğinin analiz edilmesi ile inşa edilmiştir. Kendi gezisini son teknolojik aygıtlar aracılığıyla kayda alan ve onu belirli bir anlatı biçiminde sunan birey modern zamanların flanörü olarak tespit edilmektedir. Kuşkusuz, yeni medya dilini kullanan bu bireylerin anlatıları ve katıldığı mecralarla etkileşimi onun turizm sanayisine başka bir biçimde yeniden hizmet ettiğini göstermektedir. Araştırma ekseninde flanör kimliğin zamanla değişimi izlenmiştir. Bunun yanı sıra yeni medya ortamlarındaki anlatı biçimlerinin özellikleri, bireyin kendini konumlandırma biçimleri de araştırılmıştır. Bireyler artık 'üst-anlatı' olarak da ifade edilen dijital hikâye anlatıcılığıyla yeni bir içerik üretimine katılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the analysis of identity which was built in the new media environment. A general framework of the historical process of identity construction has been presented with its variation in the digital environment has been examined. In particular, along with the development of detailed investigations in flaneur identity and technology and to his change has been researched by Walter Benjamin. In the first period, flaneur, who traveled to Paris's Passages overlooked the city and cultural outlook, has undergone a certain evolution within the tourism industry. In the direction of Marshall McLuhan's the concept of 'Global Village', the boundaries of the spaces where the flaneur identity is visited and experienced have also expanded. In the research, new features such as cyberflâneur, digital narrative, flaneur / tourist have been identified that the identity of flaneur is gained with the influence of technology and digital culture. The empirical dimension of the research was constructed by analyzing the contents of the travel channels on Youtube. Make your own journey through the latest technological devices and who presents it in the form of a certain narrative, is determined as the flaneur of modern times. Undoubtedly, the dialogues of these individuals using the new media language and the interaction with the participating councils show that it serves again in a different way to the tourism industry. Over time the change in flaneur identity was monitored on the research axis. In addition to this, the characteristics of narrative forms in new media environments and the ways of positioning itself are also investigated. Now individuals participated in the production of new content through digital narrative narration, also referred to as 'super-narrative'.