19. yüzyıl ortalarında İlbeyli kazasının sosyal ve iktisadi durumu
  1. Tez No: 51851
  2. Yazar: KEMALETTİN KUZUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
llbeyli yöresi ilk çağlarda bir çok devletin egemenliği altında kaldıktan sonra 1081 yılında Türkler tarafından fethedilmiş, 1398 yılında da Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Bölgeye adını veren llbeyli aşiretinin yaşadığı köyler birleştirilerek, on sekizinci yüzyılın ikinci yarısında kaza statüsü verilmiştir. Ondokuzuncu yüzyıl ortalarında otuz iki köyde yaşayan halkın nüfusu tahminen 4915 civarındadır. Hane reislerinin büyük çoğunluğunun mesleği çiftçiliktir. Çok az bir kesim de çeşitli mesleklerden, esnaflık ve ticaretten ve kira gelirlerinden geçimini temin etmektedir. Halkın başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Yetiştirilen ürünler buğday, arpa, yulaf ve fiğden ibarettir. Tarım arazilerini işlemek için bazı koşum hayvanları beslenmektedir. Bunun yanısıra eti, sütü, derisi ve yünü için beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar da oldukça fazladır. İlbeyli halkından iki çeşit vergi alınmaktadır. Bunlardan birisi vergi-yi mahsusa, diğeri de tarım Ürünlerinden alınan aşar'dır.
Özet (Çeviri)
After having remained under the sovereignty of several states during the early ages, the region of îlbeyli was conquered by Turcs in 1081 and anexxed into Ottoman sovereignty in 1398. By uniting the villages of the îlbeyli tribes, from whom the region has taken its name, it came to be a district in the second half of the eighteenth century. Apreximately 4915 people were living there in thirty two villages in the middle of the nineteenth century. A great majority of family chiefs were occupied in agriculture. A few people were also living on performing different professions, on work of a tradesman, on commerce, on rental incomes. The principal living style of the people was agriculture and breeding. Cultuvating crops of the region consist of wheat, barley, oats and commen vetch. Some draught-animals were fed for working up their agricultural lands. Beside, cows and sheeps that were fed for meat, milk, leather and wool were in great numbers. Two kinds of taxes had been taken from the people of îlbeyli. One of these was private tax (vergi-yi mahsusa) and the other one was called tithe (aşar) that was taken from agricultural crops.