Les Categories du recit Gionien autour de les Ames Fortes
- Tez No: 51852
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM AKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Doktora Tezi Les Categories Du Recit Gionien Autour De Les Ames Fortes Ertuğrul İŞLER Danışman: Doç.Dr.Sevim AKTEN 1996, Sayfa: Jüri: Doç.Dr.Sevim AKTEN Giono'nun yapıtlarında, okur ilk bakışta anlatısal bir zenginlik ve yazmayı, betimleyerek anlatmayı seven bir yazarla karşılaşır. Giono, romandan tiyatroya, öyküden şiire kadar Fransız Yazınına birçok yapıt kazandıran önemli bir yazın adamıdır. Yapıtlarının hemen hepsi yazmayı seven, sanki yazarken mutlu olan bir yazar izlenimi verir okura. Romanian bu tutku ve tutumu en iyi yansıtan yazınsal tür olarak çıkar karşımıza. XX. yüzyılın bu üretken yazan, yapıtiannda yalnızca ele aldığı izleksel ve imgesel unsurlarla değil kullandığı yeni anlatım yöntemleri ve biçemiyle de çağdaş roman anlayışının öncülerinden biri olur. Eleştirmen ve araştırmacılar yazarın yöntemsel nitelikleriyle fazla ilgilenmeyip, yapıtlanndaki izleksel, imgesel ve söylensel unsurlan ele almayı yeğlediler. Biz de bu eksikliği gidermeye yardımcı olabilmek ve yazarın romancı yanım öne çıkararak yazınsal niteliklerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak amacındayız. Seçtiğimiz kimi romanlarda (Colline, Le Bonheur Fou, Angelo, Le Hussard Sur Le Toit, Que Ma Joie Demeure, Les Grands Chemins, Un Roi Sans Divertissement, Un de Baumugnes ve özellikle Les Ames Fortes), hemen hemen izleksel unsurlara hiç değinmeden yazannÖZET Doktora Tezi Les Categories Du Recit Gionien Autour De Les Ames Fortes Ertuğrul İŞLER Danışman: Doç.Dr.Sevim AKTEN 1996, Sayfa: Jüri: Doç.Dr.Sevim AKTEN Giono'nun yapıtlarında, okur ilk bakışta anlatısal bir zenginlik ve yazmayı, betimleyerek anlatmayı seven bir yazarla karşılaşır. Giono, romandan tiyatroya, öyküden şiire kadar Fransız Yazınına birçok yapıt kazandıran önemli bir yazın adamıdır. Yapıtlarının hemen hepsi yazmayı seven, sanki yazarken mutlu olan bir yazar izlenimi verir okura. Romanian bu tutku ve tutumu en iyi yansıtan yazınsal tür olarak çıkar karşımıza. XX. yüzyılın bu üretken yazan, yapıtiannda yalnızca ele aldığı izleksel ve imgesel unsurlarla değil kullandığı yeni anlatım yöntemleri ve biçemiyle de çağdaş roman anlayışının öncülerinden biri olur. Eleştirmen ve araştırmacılar yazarın yöntemsel nitelikleriyle fazla ilgilenmeyip, yapıtlanndaki izleksel, imgesel ve söylensel unsurlan ele almayı yeğlediler. Biz de bu eksikliği gidermeye yardımcı olabilmek ve yazarın romancı yanım öne çıkararak yazınsal niteliklerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunmak amacındayız. Seçtiğimiz kimi romanlarda (Colline, Le Bonheur Fou, Angelo, Le Hussard Sur Le Toit, Que Ma Joie Demeure, Les Grands Chemins, Un Roi Sans Divertissement, Un de Baumugnes ve özellikle Les Ames Fortes), hemen hemen izleksel unsurlara hiç değinmeden yazann
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Ph.D. Thesis Les Categories Du Recit Gionien Autour De Les Ames Fortes Ertuğrul ÎŞLER Supervisor: Doç.Dr.Sevim AKTEN 1996, Page: Jury: Doç.Dr.Sevim AKTEN In the work of Giono, the reader is confronted with a narrative richness and an author who likes writing and narration through descriptions. Giono is a great writer who has given a lot of work to French literature ranging from novel to drama and short story to poetry. Almost all of his work give the reader clues about a writer who likes writing and becomes happy with writing. His novels appear to reflect that passion in the best manner. This productive writer of the twentieth century has not only made referents through images and themes but also occupied an important space by developing a new concept of novel through new narrative techniques and style. However, critics of his work do not tend to take much interest in that side of Giono; they instead, have attached more importance to thematic and mythological elements in his works. In order to eliminate this deficiency we tried to shed a light on the writer we have tried to give more emphasis on his art as a novelist we, have tried and therefore to make a textual analysis using a structural approach, how the writer has used the narrative techniques and how he has formed theIV layers of the narrative in some of his novels under discussion. We have however never touched on the thematic elements in these particular works at all. The novels are“Colline, Le Bonheur Fou, Angelo, Le Hussard Sur Le Toit, Que Ma Joie Demeure, Les Grands Chemins, Un Roi Sans Divertissement, Un de Baumugnes and Les Ames Fortes.”Genette and Todorov are two important names to whom we have applied during our study; they are among the pioneers of structural criticisim. Our study has revealed many interesting aspects of the writer in the formation of narrative from the methodological point of view. On the one hand the writer goes on using the traditional narrative methods; on the other hand, he makes an effort to create a new and more original narrative. Our study has revealed that in Giono's narrative, it is possible to see a conscious transition from third person to first person, from objectivism to subjectivism, from a singular point of view to plural point of view. Giono with his methodological qualities in his narratives, seems to be a novelist nearer to the modern novel, even the New Novel. Through the new narrative techniques he used in“Les Ames Fortes”, perhaps the reader comes so much closer to New Novel for the first time,“Les Ames Fortes”is the starting point for our study due to this quality. We have first handled the narrative layers in the other novels and tried to conclude them in“Les Ames Fortes”; thus, we have tried to determine the place and importance of Giono, the novelist, in French literature he is, too, a bridge from traditional novel to New Novel just the same as Gide and Proust. In other words, he is a novelist carrying all the traces of the transitional period.