Erzurum Atatürk BESYO 1. ve 2.Sınıf öğrencileri ve Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi BESPO 1,2 ve 3 sınıf öğrencilerinden lisanslı sporcular ile aynı bölüm ve sınıflarının lisanslı olmayan öğrencilerinin akademik başarıla
  1. Tez No: 51850
  2. Yazar: AHMET ŞİRİNKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAMİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu araştırmada BESYO (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu) ile Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi BESB (Beden Eğitimi ve Spor Bölümü) öğrencilerinin ders dışı serbest zamanlarında bir spor kulübünde sportif faaliyet göstermelerinin lisans eğitimlerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada Lisansiyer öğrencilerle diğer Lisansiyer olmayan öğrencilerin akademik başarılan karşdaşnnlmışur. Araştırma kuramsal ve pratik içerikli saha tarama modelindedir. İlgili literatür taranmış ve konu hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Ayrıca anket yoluyla araştırmanın amacına yönelik sorulara cevap aranmıştır. Araştırmanın evrenini BESYO ve KKEF BESB öğrencilerinden 165 erkek ve 35 kız olmak üzere 200 oluşturmuştur. Bu öğrencilerden 80 lisansiyer öğrenciyle 73 lisansiyer olmayan toplam 153 öğrencinin okuldaki lisans derslerindeki akademik basanları karşılaştınlmıştır. Veriler bilgisayar yoluyla değeriendirilmiştir. Frekans ve yüzdelik değerleri bulunmuş, öğrencilerin verdikleri cevaplar“t”testi ile analiz edilmiştir. Lisansiyer öğrencilerle görüşleri arasındaki ilişki“Kî KARE”yöntemi ile tespit edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık için 0.5 düzeyi esas alınmıştır.“Erzurum Atatürk Üniversitesi BESYO I. ve E. sınıf öğrencileri ve KKEF, BESB 1. II. ve m. sınıf öğrencilerinden Lisanslı Sporcular ile aynı bölüm ve sınıfların Lisanslı olmayan öğrencilerin akademik basanlarının karşılaştırılması”konulu çalışmamız da şu sonuçlar ortaya çıkmıştır : Her iki okuldaki öğrencileri bir bütün olarak incelediğimizde, Lisanslı öğrencilerle Lisanslı olmayan öğrencilerin akademik başarılan arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Fakat BESYO'daki Lisanslı sporcularla KKEF BESB'deki Lisanslı sporcular arasında anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır. KKEF, BESB'de öğretim gören Lisanslı sporcuların milli takım düzeyinde olmaları, müsabakaların fazlalığı, çalışmaların daha yoğun Lisans derslerinde başansızlığa yol açmıştır. Bu da o bölümdeki Lisanslı öğrencilerin başansını düşürdüğü görülmüştür. İki bölümde Lisansız olarak öğrenim gören öğrencilerin akademik basanlarında da anlamlı bir fark görülmüştür. Bunda da BESYO'daki Lisanssız öğrencilerin ders dışındaki derse hazırlık çalışma imkânlan daha fazladır, Spor salonlarının yurtlara yakın olması, yeterli malzemenin bulunması öğrencilere derse hazırlık firsatı oluşturmaktadır. Bunun da lisans derslerindeki başanyı artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effect for performing sportive activities in a sport clup of the BESYO and KKEF BESB students in their outdoor times to their licenced education has been searched. In the study the academic success between the Iicanced and non-licanced students has been compared. The study is of group examing conceptionally and practically. We have reviewed the concerning literature and presented theorical knowledge on this matter. Moreover, We have tried to find out the answers to the questions in the direction of the aim for this study by means of questionaire. This study included 165 male and 35 female students from BESYO and KKEF BESB students. Of these 200 stud nets, the academic success of 153, 80 Iicanced and 73 non-licanced, was compared.. The data were evaluated by way of computer. The frequency and percentage values were found and the answers given by the students analysed by“t”test The relationship between the students and their responses were proved by“KİKARE”process. 0,5 rate for stastical meaningfulness was taken as basis. As a result of our study we found that although there wasn't a meaningful differance in respect of academic success between the licenced and non-licenced students in BESYO and KKEF BESB, there was a meaningful relationship. Since the students of KKEF BESB are at the level of the national team, heavy competitions have caused failures in their lessons. We have found a significant difference in the academic success of the students having education as non-licenced in both departments. In this issue, the opportunities for studying of non-licenced students in BESYO are much more than the others. The fact that the Gymnasium is near their school and the equipment is sufficient and available for studying their courses. It is clear that this possibility increases the success in licance courses.