Kadına yönelik şiddet olaylarının önlenmesi
Preventing violence against women
- Tez No: 518514
 - Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yaşar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsanın yaratılışından itibaren farklı şekil ve uygulanış biçimleriyle her toplum ve dönemde şiddet var olmuştur. Evde, sokakta, işyerinde, okulda, toplu taşımada, spor müsabakalarında, film ve dizilerde, kamu kurumlarında, kısacası zaman ve mekan gözetmeksizin yaşamın her alanında mevcut olan şiddet kadına, çocuğa, yaşlıya, yani genellikle daha güçsüz konumda olanlara yönelik olsa da sadece insanlara karşı değildir. Kadına yönelik şiddet, toplumsal bir sağlık sorunu ve insan hakları ihlalidir. Kadınları temel hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakan kadına yönelik şiddet, kadın-erkek eşitsizliğinin nedeni ve sonucudur. Dünyanın her yerinde ve her zaman kadınlar şiddete maruz kalmaktadırlar. Kadının günlük hayatının her sahnesinde kadına yönelik şiddet vardır: evde, işte, sokakta, kısacası her yerde. Şiddet denilince ilk akla gelen fiziksel şiddet, duygusal şiddet, cinsel şiddet, ekonomik şiddet, sözel şiddet, ısrarlı takip ve mobbing kadının hayatının her alanında mevcut olan şiddet türlerindendir. Her ne kadar kadına yönelik şiddetin bir sorun olarak ele alınması çok eski zamanlara dayanmıyorsa da günümüzde kadına yönelik şiddetin önlenmesinde gerek uluslararası gerek ulusal hukuk bağlamında çok çeşitli düzenlemeler mevcuttur. Ancak çok boyutlu, kompleks bir karaktere sahip olan kadına yönelik şiddetin önlenmesi için sadece hukuksal çalışmalar yeterli değildir. Toplumlar ne zaman kadına yönelik şiddeti olağan ve sıradan karşılamayı bırakır, kadına olan bakış açılarını değiştirirler, işte o zaman kadına yönelik şiddet önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Since the creation of humanity, violence has existed in every society and time period in different forms and practices. Violence exists at home, on the streets, in the workplace, at school, on public transport, in sport events, in movies and tv series, in public institutions, in short it exists in all areas of life regardless of time and space. Violence is usually directed at those who are more vulnerable like women, children, and elderly but not always directed at people. Violence against women is a social health problem and human rights violation. Violence against women, which deprives women of fundamental rights and freedoms, is the cause and the consequence of gender inequality. Women are exposed to violence all over the world and at all times. In every part of their daily lives women are faced with violence: at home, at work, on the street, in short everywhere. Physical violence, emotional violence, sexual violence, economic violence, verbal violence, stalking and mobbing are types of violence against women. Although violence against women has recently started to be seen as a problem, today there are a variety of regulations in the context of international and national law for the prevention of violence against women. However since violence against women has multidimensional, complex character, legal studies are not enough to prevent it. When societies stops seeing violence against woman as normal and ordinary and change their mentality against women, that's when violence against women can be prevented.