Kadına yönelik şiddetin yerel basında temsili (Sakarya ili örneği)
Representation of violence against women in the local media (Sakarya sample)
- Tez No: 483038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Kadına yönelik şiddet konulu haberlerde yer alan unsurlar, medyanın kadına şiddete bakış açısını yansıtabilmektedir. Ulusal basında kadına yönelik şiddet farklı boyutlarıyla incelenmesine rağmen, yerel basında bu konu tartışılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada yerel basının kadına şiddeti nasıl ele alıp kamuoyu ile paylaştığı araştırılmıştır. Çalışmada, Sakarya'da yazılı basınının kadınlara şiddet haberlerini sunarken, tarafsızlığı, kadın olgusuna yaklaşımı, özendirici boyutu, şiddetin önlenmesine katkı boyutu, farkındalık oluşturma tarzı incelenmiştir. Bu bağlamda; Sakarya'daki günlük 7 yerel gazetenin 2015 ve 2016'daki kadına yönelik şiddet haberleri taranarak içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Sakarya basınında 2015 ve 2016'da kadına şiddet konulu toplam 375 haber yayınlandığı, haberlerden 106'sının kadına yönelik çeşitli şiddet olayları, 269'unun ise kadına şiddet konusundaki açıklamalar, köşe yazıları ve uzman görüşleri gibi haberlerden oluştuğu görülmüştür. Resmi rakamlara göre 2015'de 1470, 2016'da 1876 şiddet olayı yaşanırken, yerel basın bunlardan ancak 106'sını haber yapmıştır. Genellikle polis bültenlerinden alınan bu haberlerde, detay verilmemesi, konunun hassasiyeti, gazete ve gazetecilerin kendini hedef haline getirmek istememesinden dolayı kadına şiddet olaylarının çoğu gazetelerde yer almamaktadır. Sakarya basını kadına şiddet haberlerinde objektif bir duruş sergilemekte, şiddeti öven, özendiren bir yaklaşım içine girmeyerek bilgilendirici boyutunda kalmaktadır. Kadına şiddet haberlerinin gazete sayfalarında dikkat çekici noktalarda bulunmaması, sıradan ve münferit bir olay gibi algılanarak yüzeysel geçilmesi ve tek sütun haber olarak verilmesi, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde eleştirel, araştırmacı ve eğitici yazılara yer verilmemesi Sakarya basını için önemli bir eksiklik olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
News items regarding the violence against women may give us insights about the approach of media towards women. Although this issue has been handled within the context of the national media in Turkey, studies about the local media are none. Therefore this PhD thesis examined how local media (printed) covered the violence against women and how they conveyed it to the public is Sakarya province of Turkey. The study specifically analysed how printed media in Sakarya, covered the issue in terms of impartiality, if they have encouragement elements, how they represent the gender issues and if they contribute the efforts regarding preventing the violence against women. In this regard, 375 news items in 2015 and 2016 about the violence against women in seven (7) dailies in Sakarya has been examined through content analysis. The first results suggested 106 of the aforementioned news items were about the violence itself while remaining 269, including columns, are about the comments and expert opinions regarding the violence against women. However according to the official stats, although there occurred 1470 attacks against women in 2015 and 1876 in 2016 in Sakarya, the printed media only covered 106 of them. The journalistic pre-approaches such as not being a target of the issue and the sensitivity of the events might have caused the local media to keep their distance with those news items. Nevertheless, it is possible to state that the media in Sakarya while representing the events about the violence against the women has been impartial and informative with no encouragement or credits to those issues. On the other hand, the rarity of the news items about the violence, the dabbling coverage and the shortage of informative observations shows the lack of importance given to the violence against woman.