Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmelerinde kadının şiddete karşı korunması ve Türkiye'nin durumu
Protection of women against violence in International Human Rights Conventions and Turkey?s situation
- Tez No: 325294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya genelinde ve özelliklede ülkemizde kadına yönelik şiddet olayları artarak devam etmektedir. Önceleri aile içinde olağan karşılanan ve ev içinde meydana geldiği için devletin müdahale alanı dışında görülen kadına yönelik şiddet olgusu 20. yy.ın son yarısından itibaren gerek uluslararası gerekse ulusal anlamda bir insan hakları ihlali olarak kabul edilerek ciddi ve yaygın bir sorun olarak ele alınmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda kadına yönelik şiddeti önleme önce uluslararası insan hakları sözleşmeleri kapsamına alınmış, ülkemiz de bu gelişmelerden etkilenerek kendi iç hukuk sisteminde kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik düzenlemelerde bulunmuştur.Çalışmada öncelikle kadına yönelik şiddet kavramına açıklık getirilmiş daha sonra Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi tarafından uluslararası insan hakları sözleşmelerinde, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik yapılan düzenlemeler incelenmiştir. Ayrıca son dönemde Avrupa Konseyi tarafından bu konu çerçevesinde oluşturulan ilk sözleşme incelenerek alınan olumlu tedbir ve önlemler ortaya koyulmuştur. Türkiye'nin de bu gelişmeler ışığında kadına şiddeti önlemek adına hem mevcut hukukunda yaptığı düzenlemeler hem de bu amaca yönelik oluşturduğu 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun, bu kanunda yer alan eksikliklerden ve kanunun yeterince koruma sağlayamamasından dolayı hazırlanan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ele alınmış ve Türkiye'nin durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmada ödün verilmeden, kararlılıkla ve etkin biçimde uygulanan yasaların, şiddetten zarar gören kadınları korumada etkili olduğu tespit edilmiş, uygulama aşamasında sorun yaşanan yasaların kadını şiddetten koruyamayacağı gerçeği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women continues to increase around the world and especially in our country. Previously, violence against women was considered normal by many of family. And violence against women occurs at home and for this reason the government did not intervene to this theme. In cases of in the last half of 20th the century, violence against women has been accepted human rights violation as a problem in both international and national sense. In this direction before violence against women covered by international human rights conventions and than our country affected by these developments and made regulations to prevent violence against women in our own internal legal system.In this study first clarified to the concept of violence against women. Primarily prevention and elimination of all forms of violence against women in international human rights conventions by the United Nations and the European Council were analyzed. In addition, recently formed under the initial contract by the European Council examined the issue and the positive measures have been revealed. And Turkey made arrangements in own domestic low and created Law No: 4320 Family Protection Act. But it had lots of omissions and it was not enough to protect women for this reason Law No. 6284 4320 Family Protection and Prevention of Violence Against Women Act was created and Turkey's situation were put forward in this study.As a result If laws are decisively and effectively applied to be effective in protecting women who suffered violence, the existing laws on the protection of women against violence.