Benign nedenli yapılan histerektomilerde histerektomi öncesi endometrial örnekleme gerekli mi?
Endometrial sampling necessary before surgeries in benign caused hysterectomies?
- Tez No: 518561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYHAN EKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Benign nedenlerle planlanan histerektomi öncesi yapılan endometriyal biyopsi her dönem gerekliliği tartışılan ancak yine de birçok jinekoloğun vazgeçemediği bir uygulamadır. Fakat bu işlemin hastaya getirdiği ek anestezi riski,hastanın iş gücü kaybı,müdahalenin kendisinin enfeksiyon,kanama ve perforasyon gibi ciddi morbiditeye sahip olması nedeniyle çalışmamızda histerektomi öncesi yapılan endometrial örnekleme ile postoperatif patoloji sonuçlarını karşılaştırarak bu işlemin gerekliliğini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014-Haziren 2018 tariherli arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültedi kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde benign nedenlerle histerktomş yapılan 307 hastanın klinik özellikleri, preoperatif ve postoperatif endometrial patoloji sonuçları retrospektif olarak değerlendirlmiş,preoperatif endometrial örnekleme yapılan 162 hasta ve endometril örnekleme yapılmayan 145 hasta olarak iki gruba ayrılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Kontrol ve çalışma grubu arasında yaş ve gravida sayıları açısından fark saptanmadı(sırasıyla p=0,916>0,005,p=0,395>0,005). Endometrial kalınlık açısından deney grubunda endometrial kalınlığın anlamlı oranda fazla olduğu saptandı.(p=0,049
Özet (Çeviri)
Entry and Purpose: Before Benign caused planned hysterectomy doing endometrial biopsy is always a subject of querying but still every gynecologist cannot stop doing it.But that operation gives extra anesthesia risk,losing workforce risk,infection,bleeding,perforation etc. These risks has morbidities (makes patient sick) so because of that in our work we did our research about its necessity and we compared doing endometrial sampling before hysterectomy and postoperative patology results. Material and Method: Between control and experimental group,there is no difference in age and pregnant (gravida) numbers (respectively p=0,916>0,005,p=0,395>0,005).In experimental group endometrial thickness is reasonably,normally thick (p=0,049