D vitaminin hemogram parametreleri, karaciğer fonksiyon test parametreleri ve diğer demografik verilerle ilişkisi
Relationship between vitamin D and complete blood count parameters, liver functions tests parameters and other demograpic data
  1. Tez No: 518564
  2. Yazar: EBRU YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN TETİKÇOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ: D vitamini hormon benzeri etkileri bulunan bir grup steroldür. Yağda eriyen vitaminlerin grubunda yer almaktadır. Sadece kemik üzerine etkisinin olmadığı aynı zamanda pro-apopitotik, antienflamatuar ve immün-modülatuar özelliklere de sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada hematopoetik sistem göstergeleri olan hemogram parametreleri ile D vitamini sentezinde etkili olduğu düşünülen yaş, cinsiyet, güneşe maruz kalınan süre ve D vitamini sentezinde primer görev alan organ olan karaciğerin fonksiyonlarının D vitamini düzeyi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamızda 01.01.2011–01.01.2016 tarihleri arasında hastanemiz iç hastalıkları polikliniklerine herhangi bir sebeble başvuran ve başvuru anında ilk defa D vitamini seviyesi bakılan hastaların verileri retrospektif incelendi. D vitamini ile eş zamanlı hemogram tetkiki ve ALT, AST düzeyleri bakılmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kriterlere uyan 1004 hasta mevcutu. Hastaların D vitamini grupları 20 ng/mL'nin altı, 20-30 ng/mL arası ve 30ng/mL'nin üzeri şeklinde ayrıldı. İlk grupta 761 kişi, ikinci grupta 123 kişi ve üçüncü grupta 120 kişi mevcuttu. 1. gruptan istatistiksel örneklem ile 138 kişi çalışmaya alındı. Verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 19 yazılımı kullanılmıştır. BULGULAR: D vitamini grupları ile RBC(p=0,001), HGB(p0,05) bulunamadı. D vitamini grupları ile ALT ve AST düzeyleri arasında anlamlı farklılık (P>0.05) saptanmadı. D vitamini eksikliği kadın cinsiyette daha fazla iken D vitamini yetersizliğinin erkek cinsiyette daha fazla olduğu tespit edilmiştir(p=0,003).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON: Vitamin D which has hormon-like effects, is a group sterol. It is located in liposoluble vitamins group. About vitamin D it is known that not only affect bones but also has pro- apopitotic, anti-inflamation and immüne modilation specialities. In this study we aimed research the relationship between vitamin d levels and complete blood count parameters ,that hematopoietic system indicators,and age, gender, duration of exposing to sunlights which are considered to be effective on vitamin D synthesis and liver that one of the primer organs on the synthesis on vitamin D, functions tests. METHODS: In our study data of 1004 patients who refer to internal medicine clinic of our hospıtal between the dates of 01.01.2011–01.01.2016 and stuied vitamin D level for first time at refering time, analysed retrospectively. Patients, who have missing information about CBC, ALT, AST at refering, were excluded from the study. Vitamin D levels were classified as 30. Groups contain 761, 123 and 120 patients ,respectively. 138 patients amoong first group were chosen via statistically sample. Statistical analysis was carried out using the SPSS statistic 19. FİNDİNGS: Stastistacally meaningful correlation was detected between Vitamin D level groups and RBC (P=0,001) and HGB (p0.05) Incidance of failure of vitamin D is higher in women while incidance of vitamin D insuffiency is higher in men.