CNC makineleri ile işlenen lif levha yüzeylerinin pürüzlülüğü üzerine, kesme derinliği, levha yoğunluğu ve levha rutubetinin etkilerinin belirlenmesi
Determina of effects of depth of cut,density of board and moisture of board on the roughness of the fiber board surfaces processed with CNC machines
- Tez No: 518575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüzde mobilya üretiminde odun esaslı malzemelerden en fazla yonga levha ve lif levha kullanılmaktadır. Lif levhalar yüzeyleri tek tarafı kaplı, iki tarafı kaplı ya da hiç kaplanmamış olarak piyasada bulunmaktadır. Yüzeyleri kaplı olmayan lif levhalar CNC makinesinde işlendikten sonra PVC ile kaplanmakta ya da boyanmaktadır. CNC makinesinde işlenen lif levhaların yüzey pürüzlülüğü, besleme hızı, motor devri, bıçak adımı gibi makine ayarlarından etkilenmektedir. Ayrıca, işlenen malzemenin yoğunluğu, rutubeti ve kesme derinliği de yüzey pürüzlülüğünü etkilemektedir. Yapılan önceki çalışmalarda, genel olarak besleme hızı, motor devri, bıçak adımı ayarlarının, işlenen malzemenin yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisi incelenmiştir. Önceki çalışmalardan farklı olarak bu çalışmadaki malzemelerin yoğunluk ve rutubet faktörlerin etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, lif levhaların yoğunluğu, rutubeti ve kesme derinliği faktörlerinin yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisinin belirlenmesidir. Yapılan çalışma sonucunda elde edilen verilere göre; lif levhanın rutubeti ve kesme derinliği artıkça, yüzey pürüzlülüğünün arttığı, lif levhanın yoğunluğu arttıkça ise yüzey pürüzlülüğünün azaldığı belirlenmiştir. Buna göre; yüzeyleri işlenecek lif levhaların yüksek yoğunlukta ve düşük rutubette olması ve kesme derinliğinin düşük tutulması önerilir.
Özet (Çeviri)
Today, most of the wood-based materials used in the production of furniture, particleboard and fiberboard are used. The fiber board surfaces are on the market as one surface coated, two surfaces coated or not coated at all. Fiberboards whose surfaces are not coated are coated with PVC or painted after being processed in CNC machine. The surface roughness of the fiber plates processed in the CNC machine is influenced by machine settings such as feed rate, spindle speed, step over. In addition, the density of the material being processed, the moisture content and the depth of cut affect the surface roughness. In the previous studies, the effects of feed rate, spindle speed, step over settings, on surface roughness of the work piece was investigated. Unlike previous studies, the effect of factors related to the material was investigated in this study. The purpose of this work is to determine the effect of the density of board, moisture of the board and cut of depth on the surface roughness. In the study, according to the obtained result; as the density of the fiber board decreases, the surface roughness increases. As the moisture of the board and cutting depth increases, the surface roughness increases. According to these results; it is recommended that the surfaces of the fiber boards to be treated have a high density and low moisture content and that the cutting depth is kept low.