Investigation of the performance of a pulsatile flow micromixer coupled with ICEO
ICEO ile birleştirilmiş salınım akışlı bir mikromikserin performansının incelenmesi
- Tez No: 518586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, iki karıştırılabilen sıvı engelli mikrokanal boyunca salınımlı akış koşulları altında nümerik olarak incelenmiştir. Akışkan tipleri Newton tipi, power-law ve Carreau olarak tanımlanmıştır. Salınımlı akış ve mikroengeller ile karıştırma performansı arttırılabilmesine rağmen, istenilen uzunluk ve zamanda kabul edilebilir bir karışma verimi için indüklenmiş yük elektroosmosuna (Induced-Charge Electroosmosis – ICEO) ihtiyaç duyulmuştur. ICEO elektrotu, dikdörtgen kesitli mikroengelin üst yüzeyine tanımlanmıştır. Karışma indeksleri harici potansiyel fark büyüklüğü, mikroengel genişliği ve yüksekliği ile salınımlı akış frekansına bağlı olarak incelenmiştir. Akış çizgileri, çözünen türlerin dağılımı potansiyel farklara göre çizdirilmiştir. Son periyotta karışma performansları her potansiyel fark için ICEO elektrotunun genişliği ve yüksekliğine göre incelen-miştir. Salınım frekansı birkaç mikroengel genişliğinde ortalama karışma indeksi için gösterilmiştir. Kuvvetli ICEO girdaplarından ötürü harici potansiyel fark ile karışma veriminin arttığı gözlemlenmiştir. Fakat bu durum mikroengellerin varlığı ile geçerli değildir. Karışma indekslerinde dalga-lanmalar uzun ICEO elektrotu ile önemli ölçüde azaltılmıştır. Karışma indeksi 1Hz değerine dek artmış, sonrasında azalmıştır. Fakat mikroengel varlığında f=1Hz'e göre düşük frekans değerlerinde daha yüksek karışma indeksi elde edilmiştir. Sonuç olarak, doğru parametrelerin kullanımı ile Newton tipi ve Newton tipi olmayan akışkanlar için sırasıyla %99 ve %94 karışma indeksi başarı ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics of two miscible liquids are investigated under pulsatile flow conditions along a microchannel with certain obstruction width numerically. The types of fluid are defined as Newtonian, power-law, and Carreau. Although micromixing capability can be enhanced using pulsation and obstruction, induced-charge electro-osmosis (ICEO) is needed for acceptable mixing efficiencies at desired time and length. The ICEO electrode is defined on the top side of obstructtion. Mixing indexes are plotted concerning the magnitude of external potential difference, width and length of the obstruction and frequency of pulsatile flow. Streamlines and concentration maps are presented for various magnitude of external potentials. Mixing performances during the last period of pulsatile flow are plotted according to the width and length of ICEO electrode for each external potential difference, as well. The effects of pulsation frequency on average mixing indexes are demonstrated for various obstruction widths. It is observed that mixing performance is increased with the external potential difference due to strong ICEO vortices. However, this situation is not evident, when an obstruction is present. The extended length of ICEO electrode significantly diminishes time-dependent variations in mixing indexes. Mixing index is increased using pulsation frequency until the frequency of f=1Hz and then decreased. When the obstruction width increases, higher mixing indexes are obtained for smaller frequency values compared to f=1Hz. As a result, mixing indexes of 99% and 94% are successfully obtained using correct parameter combinations for Newtonian and non-Newtonian fluids, respectively.