Design problematique of paired border cities
Bakışık sınır kentlerinde tasarım sorunsalı
- Tez No: 518585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Uluslararası sınırlar, içinde bir çok dinamiği bir arada bulunduran, harita üzerinde soyut çizgiler veya soyut alanlarla ifade edilen somut mekanlardır. Geçmişten günümüze varlığını sürdüren sınır kavramı zamanla hem mekansal hem de anlamsal değişikliklere uğramıştır. Bu değişiklikler süresince, bir sınırın iki yakası arasındaki insan ilişkilerinin, sınır-geçişlerinin ve iki ayrı sistem altındaki yapı arasında oluşan arayüzün sorunları, içeriği değişse de hep taze ve gündemde kalmıştır. Ve bir çok bilimdalı içinde her zaman dikkat çekici bir araştırma konusu olmuştur. Birçok sosyal bilim alanında, farklı bağlamlarda incelenen sınırlar şehircilik alanında yeterli önemi görememiştir. Bu sebeple bu çalışma bakışık sınır kentlerindeki tasarım sorunsalını kapsamlı bir inceleme ile şehircilik bakış açısından ele almaktadır. Sınırlar üzerine verilen kararlarla sınırdaki hayatların etkilenmesi ve ilişkisel açıdan mekansal sorunlara yol açması, bu çalışmanın bütünleşme konusuna odaklanmasını sağlamıştır. Geniş bir literatür taraması ve sınır koşulu bağlamında Dünya'ya genel bir bakışın ardından, bu çalışma hem bakışık sınır kentlerindeki tasarım sounsalına odaklanıp hem de sınırların iki yakası arasındaki bütünleşmeyi sağlayacak stratejik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
International borders are concrete places that contain many dynamics within, expressed in abstract lines or abstract areas on the map. In the past, the concept of the border, which sustained its daily existence, has undergone both spatial and semantic changes. During these changes, the problems of the interface between the human relations, the border-crossings and the structure under the two different systems between the two sides of the boundary have always been fresh and agenda. Moreover, it has always been a remarkable research topic in many research fields. In many social sciences, borders that have been examined in different contexts have not found sufficient merit in the field of urbanism. For this reason, this study deals with the design problematique of the paired border cities from the urbanistic perspectives with a comprehensive review. Influence of life on the border with spatial decisions on boundaries, and spatial problems with relations have made this study focus on integration. Following a broad review of the literature and a World Panorama in the border context, this study provides a strategic framework that would enable both the design problematique of the paired border cities and the integration between the two sides of the boundaries.