Örgüt alt kültürleri bağlamında örgütsel bağlılığın örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi: Bir elektrik üretim işletmesinde araştırma
The effect of organizational committment on the organizational citizenship behavior within the organizational subcultures context: A study at a power generation company
- Tez No: 518587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN KARADEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada çalışanların örgütsel adalet algılarının işlem adaleti alt boyutu ve örgütsel bağlılık tutumlarının duygusal bağlılık alt boyutunun örgüte yönelik örgütsel vatandaşlık davranışıyla (ÖVDÖ) ilişkisi incelenmektedir. Ayrıca, sözkonusu ilişkilerin örgüt kültürü bağlamında yorumlanabilmesi için örgütsel alt kültürler incelenmektedir. Araştırmada kullanılan veriler, İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş.'nin İSKEN Enerji Santrali'nde görev yapan 513 çalışandan, gönüllülük esasına göre ankete katılmış 396 çalışana ait anketlerden elde edilmiştir. Araştırma sonuçları, ilk olarak, işlem adaleti ve duygusal bağlılığın, ÖVDÖ ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, ikinci olarak, duygusal bağlılığın, işlem adaleti ile ÖVDÖ ilişkisinde kısmi aracılık etkisi olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, son olarak, örgütte“Profosyonel”ve“kuralcı”olarak tanımlanan iki alt kültür grubundan ilkinde yer alanların diğer gruba göre işlem adaleti, duygusal bağlılık ve ÖVDÖ seviyelerinin daha yüksek olduğu göstermektedir. Buna göre, ÖVDÖ çalışmalarında, sonuçların örgüt kültürü bağlamında yorumlanmasının yararlı olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of employees' perception of organizational justice, and organizational commitment attitudes on their organizational citizenship behavior (OCB) are examined. In addition to this, organizational subcultures are investigated in order to better understand these relations within the organizational cultıure context. The data for this study was collected, on a voluntary basis, from the 396 employees of 513 employees working for İskenderun Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. in the İSKEN Power Plant. Research results, firstly, suggest that procedural justice and affective commitment are positively associated with OCB to the organization (OCBO). Results also suggest that affective commitment partially mediates the relationship between the procedural justice and the OCBO. Results, lastly, suggest that among the two organizational subculture groups, namely the professional culture and formal culture subgroups, the employees in the first group report higher levels of procedural justice, affective commitment, and organizational citizenship behavior towards the organization. Thus, it is recommended that OCB studies should be interpreted within the organizational culture context.