Transformation of English language instructors in dynamic assessment: An oral skill teaching experience in university preparatory program
İngilizce okutmanlarının dinamik değerlendirmeye ilişkin dönüşümleri: Üniversite hazırlık programında konuşma becerisi öğretme deneyimi
  1. Tez No: 518588
  2. Yazar: MERYEM ÖZDEMİR YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, iki okutmanın var olan inançlarına eleştirel yaklaştığı ve Dinamik Ölçme hakkında öğrenme süreçleri yaşadıkları katılımcı eylem araştırması sürecinde geçirdikleri dönüşümsel öğrenme deneyimlerini tanımlar ve analiz eder. Çalışmanın ana amacı, ölçme ve öğretme arasındaki ilişkiye alternatif bir bakışı olan Dinamik Ölçme hakkında öğrenme sürecine girdikleri deneyimleri boyunca, okutmanların ölçme ve öğretmeye olan ilişkisiz bakış açılarının değişim sürecini sorgulamaktır. Katılımcı araştırma paradigması kapsamında katılımcı eylem araştırması desenini temel alan bu çalışma, katılımcılara konuşma derslerinde eylemlerini sınırlandıran bağlamsal ve kişisel sınırlılıkları eleştirdikleri bir profesyonel öğrenme ortamı sağlayarak, onları (bakış açıları ve eylemleri açısından) daha güçlü kılmayı amaçlaması noktasında önemlidir. Bu çalışma, Dönüşümsel Öğrenme Teorisi çerçevesinde, grup tartışma toplantıları, sınıf-içi gözlemleri, ders materyalleri ve görüşmelerden elde edilen veriye dayanarak, iki İngilizce okutmanının bu çalışma kapsamında sağlanan sosyal ve yansıtıcı bağlamda deneyimledikleri bireysel dönüşüm ve Dinamik Ölçmeye ilişkin kavramsallaştırma süreçlerini ortaya koymuştur. Ayrıca, grup tartışma toplantıları bittikten sonra, okutmanlar yeni deneyimleri, algıları, ve Dinamik Ölçme kavramsallaştırmaları üzerinde eyleme geçtiklerinde, konuşma derslerinde sınıf içi ölçme ve öğretme eylemlerinde meydana gelen değişimler takip edilmiştir. Konuşma derslerindeki öğretme ve ölçme uygulamlarının etkinliğine ilişkin öğrenci görüşleri ayrıca toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, katılımcı eylem araştırması sürecine katılmanın okutmanlarının konuşma derslerindeki eylemlerine yansıyan bağlamsal ve kişisel sınırlılıkların farkında olmalarına katkı sağladığını göstermiştir. Ayrıca, okutmanlar, ölçme ve öğrenmeyi ilişkisiz olarak gördükleri algının öğrencilerin gelişimlerini süreçte desteklemeyi nasıl engellediğini tartışmış ve bu konudaki sınırlılıklara ilişkin de bir farkındalık geliştirmişlerdir. Katılımcı eylem araştırması okutmanların belirtilen algılarda farkındalık kazanmasına katkı sunmasına rağmen grup tartışma toplantıları, ve okutmanların sınıf içi eylemlerinden elde edilen veri okutmanların algıları ve eylemlerini değiştimelerinin varolan algılarına ne düzeyde eleştiri getirebildiğine bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Öğrencilerin okutmanların değişen eylemleri üzerine sundukları görüşler kısıtlı olmasına rağmen, bu eylemleri konuşma becelerini geliştirmesi noktasında genelde olumlu bulmuşlardır; öğrencilerin bu olumlu tutumu okutmanların değişen algı ve eylemlerinin öğrenci üzerine de olumlu yansıdığı şeklinde yorumlanabilir. Bütün katılımcı eylem araştırması süreci, araştırma temelli alternatif öğretme yöntemlerini öğretmen pratiğine yansıtmanın yolunun öğretmen görüşüne yer veren ve öğretmenlerin var olan algılarını sorguladığı profesyonel gelişim programlarından geçtiğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation describes and analyses the transformative learning experiences of two instructors who engaged in the participatory action research study to critically reflect on their already held beliefs of assessment and instruction and learn about Dynamic Assessment (DA) to be implemented in their classrooms. The central aim of the study is to investigate the process of perceptual change that the instructors experience regarding the discrete relationship between assessment and instruction as they engaged in learning about DA which has an alternative view to that relationship. Based on participatory action research design with a participatory paradigm, this study is significant in terms of empowering the participants through a professional learning discourse in which participants criticise the contextual and individual factors that shape and limit their practices in speaking courses. Drawing on the Transformative Learning Theory and using evidence from verbal data from group discussion sessions, classroom observations, classroom artefacts, and interviews, this study analyses how these two English as a Foreign Language (EFL) instructors experienced individual transformative learning experiences and DA conceptualisation in a social and reflective discourse provided with the design of the study. Furthermore, the changes in the instructors' practices of classroom assessment and instruction were followed after the completion of group discussion sessions as the instructors acted on their experiences. The students' views were also gathered about the effectiveness of speaking instruction, in-class speaking assessment and changing practices of the instructors. The findings indicate that engagement in a participatory action research study contributed to the instructors' awareness of the contextual and individual constraints on their actions in speaking courses. Although participatory action research provided awareness to the instructors regarding these constraints, the verbal data from the discussion sessions and follow-up classroom actions of the instructors illustrated that they could change their perspectives and actions to the extent that they were able to bring critical self-reflection on their currently held beliefs. The students' views on the changing practices of instructors were limited but mostly positive in terms of their development, which might indicate the impact of the instructors' awareness and perceptual change on students' perceived development. The whole process of this participatory action research implied that professional development needs to engage teacher views and their critical reflection on their already set beliefs in order for the integration of research-based alternative pedagogies into teacher repertoires.