Entrepreneurial orientation and business performance: An integrative model proposition and empirical analysis
Girişimcilik yönelimi ve işletme performansı: Bütünleştirici model önerisi ve ampirik bir çalışma
- Tez No: 518590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN KARADEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada, işletmelerin girişimcilik yönelimi ile işletme perormansı arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmıştır. Çalışmada, daha önceki yazından yola çıkarak işletme stratejisi, organizasyon yapısı, çevresel belirsizlik, firma kaynakları, endüstri yaşam döngüsü ve firma performansı kavramlarının oluşturduğu kuramsal bir model geliştirilmiştir. Rekabet stratejilerinin, organizasyon yapısının, çevresel belirsizliğin, firma kaynaklarının ve işletmenin ürettiği ürünlerin endüstri yaşam döngüsündeki yerinin hem girişimcilik yönelimi hem de girişimcilik yönelimi ve işletme performansı ilişkisi üzerindeki etkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Araştırma sonuçları girişimcilik yönelilimi olan işletmelerin muhafazakâr firmalara göre daha iyi performans sergilediğini göstermektedir. Ayrıca, örgüt yapısı, örgüt çevresi ve firma kaynakları imalat işletmelerinin girişimcilik yönelimini etkilemektedir. Çevresel düşmanlık/tehlikenin girişimcilik yönelimi ve performans ilişkisinde düzenleyici rolü bulunmaktadır. Buna göre, daha tehlikesiz çevrelerde girişimcilik yönelimi ve performans ilişkisi daha güçlü olacaktır. Girişimcilik yönelimi yüksek firmalar tepkici tipolojiden çok atılgan ve analizci tipolojide olmaktadırlar. Atılgan tipolojideki firmalar tepkici tipolojideki firmalardan daha iyi performans göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the level of entrepreneurial orientation (EO) of 128 medium-sized manufacturing companies in Adana, and its potential influence on their performance. A study model consisted of business strategy, organizational structure, environmental uncertainty, firm resources, industry life cycle, and firm performance was developed based on previous researches. The impact of each of business strategy, organizational structure, environmental uncertainty, firm resources, and industry life cycle on both entrepreneurial orientation and on EO-firm performance was investigated separately. Research findings suggest that entrepreneurial oriented firms perform better than conservative firms. Moreover, organizational structure, environmental dynamism and hostility, and non-financial resources had impact on the level of entrepreneurial orientation in the manufacturing companies. Research findings suggest that environmental hostility has a moderation affect in the relationship between entrepreneurial orientation and firm performance. Thus, in benign environments the EO and relative competitive performance relationship will be stronger. Entrepreneurial firms are also more likely to be prospectors and analyzers rather than reactors. Prospectors perform better than reactors.