Yeni ürün geliştirme sürecinde müşteri odaklı yaklaşım ve pazar araştırması: Sakarya ili mobilya sektöründe örnek bir uygulama
Customer focused approach and market research in the process of new product development (an example implementation in the furniture sector of Sakarya province)
- Tez No: 518599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Interior Design and Decoration, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Küreselleşen dünya piyasalarında yoğun rekabetin artması, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için müşteri beklentilerini yüksek düzeyde karşılamaları gerektiğini göstermiştir. Müşteri beklentilerine cevap verecek kaliteli ürünler geliştirerek müşteri memnuniyetini sağlamak mümkündür. Müşterilerin talep ve ihtiyaçlarını en hızlı ve doğru bir şekilde müşteri odaklı olarak belirleyen ve bu bilgileri mümkün olan en kısa zamanda ürün geliştirme sürecine yansıtabilen firmalar, ürünlerini rakiplerinden önce pazara sunarak, günümüzün rekabetçi ortamında başarılı şirketler olabilirler. Günlük yaşantının vazgeçilmezlerinden birisi olan mobilya, insanlık tarihi boyunca her dönemde farklı moda akımlarından etkilenerek, tasarım ve işlevsellik açısından çeşitlilik arz etmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ve herkes tarafından ulaşılabilir bir hale gelmesi, tüketicilerin taleplerinde ve alışkanlıklarında değişmelere yol açmıştır. Türkiye istatistik kurumundan alınan 2017 verilerine göre Türkiye genelinde insanların yaklaşık %60'ı günün 1-3 saatini, yaklaşık %30'u 4-6 saatini televizyon izleyerek geçirmektedir. Tüketicilerin yaşamında önemli bir yeri olan televizyon, TV odası ve TV ünitesi kavramlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde daha önceleri yapılan çalışmalarda tüketicinin mobilya satın alma kararını etkileyen faktörler incelenmiş ve birçok sonuç çıkarılmıştır. Mobilya Sektöründe ve farklı sektörlerde yeni ürün geliştirme süreci ile ilgili araştırmalar yapılmış ve önemli sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan bu çalışmada, diğer çalışmalardan farklı olarak, TV odaları ve TV ünitelerinin tasarımı ve bunların özellikleri odak noktası olacaktır. Planlama aşamasında; tasarım ekibinin kurulması, tasarım amacının belirlenmesi, tasarım özelliklerinin belirlenmesi, hedef müşterilerin tespiti, müşteri istek ve ihtiyaçlarının tespiti, anket oluşturma ve uygulama, müşteri isteklerinin matrise yerleştirilmesi ve uygulama aşamaları takip edecektir. Yapılan araştırmada, tüketicilerin talepleri doğrultusunda özgün bir tasarım oluşturularak, mobilya sektöründe tasarım ve teknoloji olarak daha ileri gitmenin yolları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing intense competition in the globalizing world markets has shown that businesses are able to sustain their assets by enabling their customers to be satisfied. Firms that are capable of presenting their products before their competitors will be successful in today's competitive environment by determining the customers' requests and anticipations in the fastest and most accurate manner and reflecting these information to the product development process as soon as possible. Furniture, which is one of the indispensables of everyday life, has been influenced by different fashion trends throughout the history of mankind and has been diversified in terms of design and functionality. According to 2017 data received from Statistical Agency of Turkey, approximately 60% of people across Turkey spend 1-3 hours and approximately 30% of them spend 4-6 hours watching television every day. TV room and TV set concepts have emerged in virtue of television which has an important place in the lives of consumers. Research has been conducted on the new product development process in the Furniture Sector, as well as in other different sectors. Herewith, significant results have been achieved. In this study, unlike in other studies, TV rooms, the design of TV sets and their features will be the focal point. During the planning phase; the establishment of the design team, determination of the design purpose, determination of design eligibility, determination of the target customers, determination of the customer requests and needs, creation and implementation of the questionnaire, placement of the customer requests and application steps will be studied. In this research, a unique design will be created in accordance with the demands of the consumers and the ways to go further in design and technology in the furniture sector will be investigated.