Müşteri odaklı işletme açısından ürün geliştirme süreci ve Arçelik Buzdolabı İşletmesi'nde araştırma
Customer oriented product development process and application on Arçelik Refrigerator Factory
  1. Tez No: 92033
  2. Yazar: BİROL KONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MÜŞTERİ ODAKLI İŞLETME YÖNETİMİ AÇISINDAN ÜRÜN GELİŞTİRME SÜRECİ VE ARÇELİK BUZDOLABI İŞLETMESİ'NDE ARAŞTIRILMASI Birol KONAK işletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 1999 Danışman: Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN Üretim odaklı yaklaşım ile çalışan, sadece ürün kalitesi ve sayısına odaklanan firmalar, tümüyle müşteriden uzak kalmaktadır. Daha yüksek fiyata satılan malı müşteriler istekli almamaktadır. Günümüzdeki rekabet ortamında, müşterideki değişim, teknolojik yenilik ve globallleşme gibi sebeplerden dolayı firmalar yüzünü müşteriye dönerek, üretim adedine odaklanan ve“ne üretirsek satarız”yaklaşımını bırakıp müşteri odaklı ürün geliştirmeye başladılar. Firmaların pazardaki başarısı, müşteri bağlılığı ve tatminini sağlama yeteğine bağlıdır. Başarılı ürünler müşteri tarafından çok iyi tariflenmiş ürünlerdir. Yeni ürün geliştirme, firmaların gelecekte ayakta durabilmeleri için hayati önem taşımaktadır. Yeni ürün geliştirmeyen firmaların, uzun vadede başarılı olmaları mümkün değildir. Müşterinin tercihleri, ihtiyaçları ve isteklerinin belirlenmesi için ürün geliştirme sürecine, müşteri sürekli dahil edilmeli ve detaylı pazar araştırması yapılmalıdır. Müşteri istekleri teknik dile çevrilmelidir. Ürünün hedef pazara, doğru ve problemsiz çıkması için, deneme üretimleri, saha testleri, müşteri testleri, sahaya vermeden önce, mutlaka müşteri ile test edilmelidir. Müşteri ile ilişki kurmanın iki temel yolu vardır. Birincisi, iletişimin müşteri tarafından başlatıldığı reaktif müşteri iletişimi, ikincisi ise, iletişimin firmaIll tarafından başlatıldığı proaktif müşteri iletişimidir. Proaktif yaklaşım içinde olan firmalar müşteri odaklı görünümdedir. Firmalar tarafından farklı ürün geliştirme süreçleri uygulanmaktadır. Süreç adımlarının sırayla yerine getirildiği Sıralı Ürün Geliştirme, süreç adımlarının eş zamanlı yürütüldüğü Paralel Ürün Geliştirme Süreci, bunun yanında önce fikir, daha sonra faaliyet yaklaşımında olan Karmaşık Ürün Geliştirme süreci ve proje grubunun her safhasında grup ile hareket edildiği Holistik Yeni Ürün Geliştirme Süreçleri uygulanmaktadır. Müşteri odaklı yönetilen işletmelerde, Paralel Ürün Geliştirme Süreci uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Production oriented firms have sometimes become so focused on bringing out the highest quality product that they completely lose sight of the customer. Customers are not willing to pay more higher quality. In today's globally competitive economy, Companies has started to shift from product oriented approach to customer oriented approach because of rapid changes in customers and tecnology and globalization. They have turned their faces to the customer. Success in the market rests on a firm's ability to attract, satisfy and retain its customers. Successfull products have much sharper definition prior to development. New products are vital to the long term success of the companies. While developing new products, extensive market research must be made to identify customer needs.wants and preferences. Customer needs than must be translated to the tecnical language. Concept tests, customer tests during development, field trials with customers must be made. There are two ways to communicate with customers. One them is that communication starts from customers which is called reactive customer touch, the other is that communication starts from the firm which Is called proactive customer touch. Proactive touch is seen generally in customer oriented firms. There are different applied product development process around the world. An outsider looking in on the new product development processes of several organizations may describe them in a variety of ways. In one firm, new product development may appear to be a very sequential step-by-step approach, with occasional looping back to previous steps. In another it may seem overlapping or holistic, with interacting and parallel processes that carry out its multipleaspects. In still others new product development may be seen simply as chaotic activitiy. Customer oriented firms generally use parallel processes. I i