Tüketicilerinin teknolojik ürün tercihlerinin belirlenmesinde menşe ülke etkisi- Tayvan markaları örneği
The country of origin effect on consumers' preferences for technological product - Taiwanese brands as example
- Tez No: 518610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKAN CANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Yarım yüzyıldan uzun bir süredir, menşe ülke etkisi uluslararası pazarlama alanında yaygın olarak incelenen bir konu olmuştur. Ortaya konan genel sonuç ise, menşe ülkenin ürün değerlendirmeleri üzerinde etkili olduğudur. Bu çalışmada; tüketici ve tüketici davranışları, satın alma sürecinin özellikleri ve satın alma davranışını etkileyen faktörler dahil olmak üzere tüketici davranışları ile ilgili kavramlar; ülke imajı, menşe ülke, menşe ülke etkisi ve menşe ülke etkisini etkileyen faktörleri içeren menşe ülke etkisi ile ilgili kavramlar araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Yapılan bu araştırma çerçevesinde, Türkiye genelinde bir anket uygulaması yapılarak ve toplamda 460 geçerli örnek toplanmış HTC, ACER, ASUS, ve MSI dahil olmak üzere 4 Tayvan markası ve teknoloji ürünlerinin Türk tüketicileri üzerindeki menşe ülke etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. SPSS İstatistik 22 Analiz Programı aracılığıyla faktör analizi Bağımsız Örneklem T-Testi ve ANOVA dahil olmak üzere istatistiksel veri analizi uygulanmıştır. Bu çalışmada Tayvan, Türk tüketicileri üzerinde güçlü menşe ülke etkisine sahip değilken, bireysel marka etkilerinin menşe ülke etkisinden daha güçlü olduğu sonucuna varılmıştır. Bazı Türk tüketiciler Tayvan'ı yüksek teknoloji ürünleri üreten bir ülke olarak tanımlarken, bazı tüketiciler ise Tayvan'a karşı net bir algıya sahip değillerdir. Bu nedenle, Tayvan ülke imajının artık yenilenmesi gerektiği açıktır; aksi takdirde Tayvan markaları kendi ülke imajlarından fayda sağlayamayacaklardır.
Özet (Çeviri)
The country-of-origin effect (COO-effect) research has been central and widely researched field in international marketing for more than half a century. The general conclusion emerging from the previous researches on this topic is that country-of-origin (COO) does affect consumers' product evaluations. In this study; the concepts related to consumer behavior, including the concept of consumer and the characteristics of consumer behavior and consumer purchase process, and factors affecting purchasing behavior; and the concepts related to country-of-origin-effect, including country image, country-of-origin, country of origin effect, and the factors affecting country of origin effect were investigated and evaluated. A survey was conducted across Turkey and a total of 460 valid sample were collected to examine the country-of-origin effect on Turkish consumers towards the Taiwanese technological products and the following brands: HTC, ACER, ASUS, and MSI. The SPSS Statistics 22 was used for the statistical analysis, including factor analysis, Independent-Samples T-Test and One-Way ANOVA. According to the findings, the strong COO-effect of Taiwan was not found and the individual brands were found to be more powerful than the COO itself. Although some Turkish consumers associate Taiwan as a country which produce high-tech products, some Turkish consumers do not have a clear perception of Taiwan. Therefore, Taiwan's country image still needs to be reformed, or it is not easy for Taiwanese brand to benefit themselves from country image.